Změna vzhledu kloubů, ztuhlost a bolesti: Možná jde o osteoartrózu

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, co nejdříve se obraťte na svého praktického lékaře. Mohlo by se totiž jednat o nebezpečnou osteoartrózu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Osteoartróza je nepříjemné onemocnění, které postihuje především osoby ve věku nad 65 let (až třetina všech lidí spadajících do této skupiny). Jak ovšem říká lékař William Morrison, objevit se může u každého, a to včetně mladších dospělých, kteří taktéž často pociťují příznaky tohoto problému, jako je zejména ztuhlost a bolest kloubů nebo změna jejich vzhledu. Známek, že s osteoartrózou může být mnohem více, a proto byste v případě jejich rozpoznání měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který vám doporučí léčbu. 

Ztuhlost kloubů a bolest těla 

U většiny lidí s osteoartrózou je ztuhlost nejhorší v ranních hodinách a po období nečinnosti nebo odpočinku. Tělo totiž v takovém případě nedokáže ihned rozproudit energii do všech částí, takže postiženému může trvat delší dobu, než bude moci opět bez problému pohybovat všemi klouby. Stejně tak tomu je s bolestí, která se objevuje po celém těle, a to dokonce i v okolní tkání. I ta trápí pacienty nejčastěji po spánku nebo po krátkém odpočinku. Často se pak bolest objevuje také při pohybu kloubů a vykonávání každodenních činností. 

Otok a zvýšená citlivost kloubů

Kromě bolesti a ztuhlosti se může podle webu Mayoclinic objevit v případě osteoartrózy také zvýšená citlivost kloubů. K té nejčastěji dochází v případě, kdy se kosti a klouby příliš třou o sebe, pokud vznikl zánět v kloubech, kostní ostruhy nebo vás postihlo skřípnutí nervů a posunutí kloubní tkáně. Dalším nepříjemným příznakem, který může toto onemocnění vyvolat, je otok. Ten bývá reakcí těla na dráždivé problémy, jako je například kontakt kosti s jinou kostí – bohužel však svou přítomností také přispívá ke ztuhlosti a nepříjemné bolesti v postiženém místě. 

Ztráta flexibility a rozsahu pohybu

Až 80 % pacientů s osteoartrózou má nějaký problém s rozsahem pohybu a zhruba 25 % dokonce potřebuje pomoc s každodenními činnostmi, včetně koupání, chůze po schodech a vstávání ze židle. Pokud to dokáží sami, často musí vyvíjet zvýšenou fyzickou námahu, aby mohli vykonávat své každodenní úkoly. To vede k všudypřítomné únavě a vyššímu riziku vzniku zánětu nebo jiných komplikací onemocnění. Berte na vědomí, že tyto příznaky si žádají co nejrychlejší lékařskou pomoc a nikdy byste je neměli ignorovat. 

Žena s bolestmi kloubů iZdroj fotografie: Freepik
Osteoartróza může způsobovat problémy s flexibilitou těla

Deprese a úzkost

Deprese i úzkost jsou nepříjemné problémy a lidé s osteoartrózou mají mnohem vyšší riziko jejich rozvoje. Důvodem je především skutečnost, že chronická bolest způsobená tímto onemocněním může vést k velkému množství stresu, který dále následně způsobuje tyto příznaky – pozor také, že často mohou značit i další nebezpečné problémy, jako například nedostatek vitamínu D, o čemž jsme na webu JakZdravě nedávno psali. Rozsáhlý zánět v důsledku tohoto onemocnění poté může často vést i k rozvoji horečky nižšího stupně. 

Kostní ostruhy 

Kostní ostruhy jsou malé výběžky připomínající hrudky, které se objevují kolem kloubů, a to jak přirozeně, tak i v důsledku reakce na zánět v kloubech postižených osteoartrózou. Samy o sobě sice nebývají bolestivé, ale mohou se začít otírat o blízký nerv a kost, což vede k bolestem a nepříjemným pocitům. Stejně tak byste si měli dát v případě tohoto onemocnění pozor před hlučnými klouby – tedy pokud vaše klouby vydávají zvuky, když se pohybujete, jako je například skřípání, praskání a broušení (tyto příznaky také často doprovází nepříjemná bolest). 

Jak se chráníte před osteoartrózou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články