Jednoduchá technika rytmického dýchání, která pomáhá aktivovat detoxikaci těla a zlepšit myšlení

Dechové techniky jsou skvělý způsob, jak získat kontrolu nad sebou a svými myšlenkami. Trenér a kouč Daniel Bubnis vysvětluje, jak je dělat správně, aby splnily svůj účel.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dechové techniky lze definovat jako léčivá cvičení založená na specifickém rytmu dýchání s kontrolovaným výdechem a nádechem. Existuje mnoho metod, které můžete provádět, ovšem abyste je prováděli správně, je důležité pochopit, proč vám vlastně mohou pomoci zlepšit zdraví a jaké mají na tělo vliv. Dnes se vám toto téma pokusíme podrobněji přiblížit, proto se níže můžete podívat na dechové techniky – účinný lék pro duševní zdraví, který vám pomůže zlepšit myšlení. 

Proč provádět dechové techniky

Přestože se dechové techniky začínají šířit do povědomí společnosti teprve poslední roky, každý instrumentalista, zpěvák, umělec či sportovec ví, že jde o skutečný lék, který vám pomůže odbourat veškeré překážky v těle, které vás brzdí v životě – dokonce i ty z nejhlubší části vašeho podvědomí. Kromě přínosů pro psychické zdraví vám tyto metody pomohou také zvýšit kapacitu plic – člověk totiž běžně využívá pouze 70 %.

Pokud ovšem budete pravidelně provádět tyto techniky, dokážete využít své plíce na maximum, čímž podpoříte přísun kyslíku do krve, a tím také své fyzické zdraví. Je samozřejmě důležité, abyste se při řízeném dýchání zcela uvolnili, protože v opačném případě tato metoda nemusí fungovat tak, jak by měla. Pokud vás navíc dechové cvičení zmáhá, je to také známka toho, že cvičení pravděpodobně neprovádíte správně.

Metody kontroly dýchání

Nejlepší způsob, jak začít s dechovými technikami a připravit se na ně, je ponoření se do vody. Čím déle totiž vydržíte pod vodou, tím déle se také dokážete ponořit hluboko do sebe. Ačkoliv to může znít jako nadsázka, je to krásný příklad toho, jak vám dýchací techniky mohou pomoci – pokud vás v životě něco trápí a nemáte srovnané své myšlenky, pravděpodobně pod vodou moc dlouho nevydržíte. Pokud se ovšem potopíte s klidnou hlavou, vydržíte tam klidně minutu, dvě nebo i více.

iZdroj fotografie: Pexels

A právě provádění těchto dýchacích technik vám dokáže pomoci všechny ty nesrovnané myšlenky, které vás brzdí, odstranit, přijmout je a nenechat se jimi v životě omezovat. Stejně tak budete poté vystaveni menšímu riziku, že vás bude v životě brzdit nějaké onemocnění. Protože pokud ovládnete své psychické zdraví a nenecháte jej ovlivnit negativními myšlenkami a svými životními bloky, zvýšíte tím mimo jiné i rezistenci těla vůči parazitům, bakteriím a dalším. 

Jak provádět dýchací techniky

Při budování praxe dechových technik je důležité začínat pomalu. Postupem času byste pak měli tuto dobu prodlužovat. Začněte například na 10 minutách, provádějte cvičení každý den a po měsíci navyšte tuto dobu na 20 minut. Postup vypadá následovně: 

  • Sedněte si nebo si lehněte na pohodlné místo.
  • Přeneste své vědomí na svůj dech, ovšem dech nijak neovládejte – musíte se mu oddat a podřídit se mu, tak jak vás nutí dýchat vaše tělo, ne vaše mysl. 
  • Všímejte si všech rozdílů mezi normálním a hlubokým dýcháním. Všimněte si, jak se vám při hlubokém nádechu rozšiřuje břicho a jak jste při mělkém dýchání uvolnění.
  • Všimněte si, jaký máte pocit z mělkého dýchání ve srovnání s hlubokým dýcháním.
  • Nyní si položte jednu ruku na břicho, začněte hluboce dýchat a s každým výdechem hlasitě vzdychněte. 
  • Všímejte si, jak se s každým vzdychem vaše tělo uvolňuje a další nádech uklidňuje vaše tělo. 
  • V duchu si říkejte: „Vdechuji klid a mír,“ a představte si, že každý další výdech odplavuje napětí a úzkost. 
  • Po 10 minutách si můžete všimnout, že jste spokojenější, a to jak duševně, tak i fyzicky.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články