Uznávaná fyzioterapeutka radí: Takhle okamžitě uvolníte bolavá záda

Bolest zad je nepříjemný problém, který může negativně ovlivnit váš každodenní život. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte osvědčené rady fyzioterapeutky.

žena s bolestí zad v kanceláři i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Náročná práce, sedavý životní styl a zvedání těžkých břemen může snadno vést k nepříjemné bolesti zad. Tento nepříjemný problém postihuje v současné době čím dál více lidí, kteří se jej většinou snaží řešit způsoby, jako je užívání drahých léků nebo jiných komerčních prostředků plných chemikálií. Mnohem lépe vám však dokáží pomoci přirozené cviky a jiné neinvazivní způsoby, které působí zcela přirozeně a můžete je provádět z pohodlí svého domova. Stačí si vyhradit chvíli času a postupovat podle správných pokynů. 

Drsný životní styl a lidské zdraví 

Pokud pracujete tvrdě a často se vracíte domů až pozdě večer, měli byste dbát na správný odpočinek a regeneraci těla. Takovýmto způsobem totiž nejde z dlouhodobého hlediska udržet své zdraví v dobré formě – nedostatečná regenerace navíc zvyšuje riziko vzniku fyzických a psychických onemocnění. Dalším nebezpečným faktorem je také stres, který potenciální problémy a riziko nebezpečí ještě zvyšuje. Je tedy nezbytné, abyste si každý den vyhradili alespoň chvilku času, během které se uvolníte a dostatečně protáhnete. 

Odpočinek pro unavená záda

Prvním zásadním krokem pro udržení dobrého zdraví, a to ať už chodíte domů pozdě večer nebo je toho na vás prostě moc, je naučit se dobře odpočívat. Jedná se o nezbytný krok, který vám pomůže lépe regenerovat utahané tělo a mysl a dodat jim dostatek energie do dalších pracovních dní. To platí především pro jedince, kteří vykonávají náročné zaměstnání nebo profesi, kde se moc nepohybují. Pokud totiž celý den sedíte, extrémně tím zatěžujete svá záda, což si žádá důslednou kvalitní regeneraci – zádové svaly patří mimochodem k největším na těle. 

V případě, že se s takovým zaměstnáním ztotožňujete i vy nebo vás již delší dobu trápí bolest zad, nemusíte však nutně chodit za lékařem nebo užívat drahé léky. Skvěle vám totiž dokáží pomoci jednoduché triky, které radí uznávaná fyzioterapeutka – jsou zcela snadné, přirozeně a navíc vás nevyjdou na žádné peníze. Jediné, co budete potřebovat, je vyhradit si chvilku času a pustit se s chutí do toho. K provedení prvního protažení si ještě připravte několik polštářů, které vám pomohou docílit nejlepšího výsledku. 

Žena s polštářem iZdroj fotografie: Depositphotos
Správné protažení s pomocí polštáře vám pomůže uvolnit napětí v zádech

Protažení s polštáři  

První cvičení vám pomůže skvěle uvolnit záda pomocí speciálních pohybů, vlastní váhy těla a zákonů gravitace. Jednoduše si připravte několik polštářů a chvilku svého času – poté se posaďte na polštář tak, aby to bylo příjemné a natáhněte své nohy dopředu. Následně si dejte pod kolena další polštář, upevněte svou polohu vsedě a snažte se odtahovat hýžďové svaly od sedacích kostí. Měli byste cítit příjemný tlak a to, jak se vaše svaly začínají příjemně uvolňovat – samozřejmě nesmíte příliš tlačit, aby vás to nebolelo

Poté se zkuste předklonit, ale stále dbejte na to, aby vaše záda byla co nejvíce rovná a zpevněná. Nohy držte asi 15 centimetrů od sebe a položte na ně další polštář – při předklonu se na tento polštář natáhněte a uvolněte se (dýchejte plynule a s každým výdechem vypusťte napětí). Již po pár minutách tohoto jednoduchého cvičení budete moci pocítit, jak přílišné napětí opouští vaše tělo a vy se začínáte uvolňovat. Jedná se o zcela přirozený způsob, který může doma provádět naprosto každý, a to bez nutnosti užívání léčiv. 

Jak se toto jednoduché cvičení osvědčilo vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články