Rakoviny, které nejčastěji postihují ženy | JakZdravě.cz

Nejčastější druhy rakovin tiše ohrožujících něžné pohlaví. Přehlížené prvotní příznaky vedou k agresivním dopadům

Rakovina je onemocnění, které nelze brát na lehkou váhu. Podívejte se proto na ty nejčastější druhy, které postihují zejména ženské pohlaví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý, kdo slyšel o rakovině, ví, že je to onemocnění, které nelze brát na lehkou váhu. Mezi ty nejčastější druhy, které postihují zejména ženy, patří rakovina prsu, tlustého střeva a konečníku, endometria, plic, děložního čípku, kůže a vaječníků. Je tedy velmi důležité, abyste měli věděli, čím tomuto nebezpečí můžete předcházet a jak ho odhalit včas, varuje American Cancer Society. Podívejte se proto na níže uvedené informace a přesvědčte se o tom, že je váš zdravotní stav v pořádku. 
Rakovina prsu

Rakovina prsu je jedno z nejčastějších nádorových onemocnění, které může být u žen diagnostikováno v každém věku. Vzhledem k určitým faktorům však mohou mít některé osoby větší šanci onemocnět (stáří, genetika, různá onemocnění). Je tedy velmi důležité, abyste pravidelně absolvovali screeningové testy, které spolehlivě dokáží říci, jak je na tom váš zdravotní stav. Pokud je totiž rakovina prsu ještě malá a nerozšířila se, může být také snadněji léčitelná. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Rakovina tlustého střeva a konečníku

Kolorektální karcinom je rakovina, která začíná v tlustém střevě nebo konečníku. Mezi faktory, které zvyšují riziko jejího vzniku, patří nadváha nebo obezita, nedostatek fyzické aktivity, strava s vysokým obsahem červeného a zpracovaného masa, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, vyšší věk a osobní nebo rodinná anamnéza kolorektálního karcinomu nebo polypů.


iZdroj fotografie: Depsitphotos

Nejúčinnější zbraní proti kolorektálnímu karcinomu je opět pravidelný screening. Většinou toto onemocnění začíná polypem (malým výrůstkem na sliznici tlustého střeva nebo konečníku), který dokáží odborníci díky pravidelné kontrole odhalit v raném stadiu, kdy je menší a snadněji léčitelný.

Rakovina endometria

Rakovina endometria je označený pro rakovinu děložní sliznice, jejíž riziko se zvyšuje s věkem ženy. Existuje mnoho příčin, které ji způsobují. Je to však především užívání estrogenu bez progesteronu a užívání tamoxifenu při léčbě rakoviny prsu nebo ke snížení rizika rakoviny prsu, časný nástup menstruace, pozdní menopauza, neplodnost v anamnéze, absence dětí nebo genetika. Pro endometrii bohužel neexistují žádné screeningové testy, které by ji dokázali odhalit. Ženy by proto měly hlásit svému lékaři jakýkoli neobvyklý výtok. 

Rakovina plic

Rakovina plic vzniká ve většině případech důsledkem působení chemických látek a jiných částic v ovzduší. Kouření tabáku je sice její hlavní příčinou, ale je třeba poznamenat, že ne všichni lidé s rakovinou plic kouří. Naštěstí však existují věci, které mohou pomoci snížit riziko její diagnostiky. Pokud nekouříte, nezačínejte kouřit a vyvarujte se vdechování kouře jiných lidí. Pokud kouříte, uvažujte o tom, že přestanete. 


iZdroj fotografie: Unsplash

Rakovina děložního čípku

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního čípku je chronická infekce určitými typy lidského papilomaviru (HPV). Virem HPV se můžete nakazit při intimním kontaktu kůže na kůži (vaginální, anální nebo orální sexu s osobou, která je virem nakažena). Mezi další rizikové faktory tohoto druhu rakoviny patří kouření cigaret, oslabení imunitního systému, prodělaná infekce chlamydie, nadváha a vystavení se určité hormonální léčbě. Vyhněte se proto kouření a pomozte se chránit před HPV používáním kondomů. 

Rakovina kůže

Ačkoliv může rakovinou kůže onemocnět každý, jsou to většinou lidé se světlou pletí, u nichž je její výskyt více pravděpodobný. Většinou je totiž způsobena opakovaným a nechráněným vystavením kůže ultrafialovému záření ze slunečního světla a z umělých zdrojů, na které nejsme zvyklý. Předejít jí můžete zejména tím, že se nebudete navštěvovat solária, uprostřed slunečného dne zůstanete ve stínu, budete nosit klobouky, trička s dlouhým rukávem, sluneční brýle a na veškerou odhalenou pokožku použijete širokospektrální opalovací krém.

Rakovina vaječníků

Výskyt rakoviny vaječníku je pravděpodobnější s přibývajícím věkem. Zvýšenému riziku však čelí také ženy, které nikdy neměly děti nebo které měly první dítě po 35. roce věku, které používaly estrogen jako hormonální substituční terapii a ženy s osobní nebo rodinnou anamnézou dědičného nepolypózního kolorektálního karcinomu, karcinomu vaječníků nebo karcinomu prsu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V současné době bohužel neexistují žádné preventivní screeningové testy na rakovinu vaječníků pro ženy, které nejsou vystaveny vyššímu riziku tohoto onemocnění. Proto pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků a potrvá déle než několik týdnů, měla byste ihned navštívit lékaře:

  • Otok břicha s úbytkem hmotnosti.
  • Zažívací problémy (včetně plynatosti, ztráty chuti k jídlu a nadýmání).
  • Bolesti břicha nebo pánve.
  • Pocit, že musíte neustále močit.

Chodíte na preventivní prohlídky, abyste se vyvarovali rakoviny?

Zdroj: Cancer

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby