8 doporučení 105letého japonského lékaře, jak se dožít vysokého věku a být stále v dobré kondici

Každý touží žít dlouhý a spokojený život. Jak na to vám poradí japonský doktor, který se sám dožil 105 let. Máme tu pro vás jeho nejlepší rady.

i Zdroj fotografie: Karsten Thormaehlen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Abyste se dožili vysokého věku, musíte si udržovat pevné zdraví. To se lehce řekne, ale hůř udělá. Nevíte, kde začít? Jak svůj životní styl upravit? Vynikajícím rádcem pro vás bude japonský doktor Shigeaki Hinohara, který se dožil požehnaných 105 let. Ještě ve vysokém věku byl vitální a pravidelně cvičil, věnoval se svědomitě své profesi a napsal na 150 knih, z nichž se některé staly bestsellery. Takže pokud tu chcete strašit ještě déle než jenom do stovky, tak se pojďte podívat, co pan doktor Hinohara radí.

1. Po schodech nahoru a dolů

Jezdíte radši výtahem? Tak na to zapomeňte. Kdykoli, kdy se vám naskytne příležitost, volte schody. Ideálně si vyběhněte schody každý den. Je to skvělé cvičení, které vám rozhodně zlepší kondici, rozproudí krev v žilách a přiměje vás se zapotit.

2. Nevěřte všemu, co vám říká lékař

Velmi zvláštní doporučení od lékaře, ale něco na něm bude. Pokud se chcete zodpovědně rozhodovat o svém zdraví, určitě se vyplatí více názorů od různých lékařů. Před absolvováním každé léčby byste měli číst, ptát se a zkoumat, jinak se správně rozhodnout nemůžete. Lékaři jsou také jen lidé, takže mějte na paměti, že je v pořádku si informace ověřovat i z jiných pohledů. Spoléhejte také na intuici a selský rozum.

3. I ve vysokém věku pracujte

Nechce se vám do důchodu? Máte svou práci rádi a je zároveň vaším koníčkem? Pokud máte stále dost energie a práce vám přináší radost, pak neodcházejte. Je to naprosto v pořádku. Pro dospělého člověka práce znamená hlavní náplň života. Bez smysluplné práce by byl váš den prázdný, nevěděli byste, co se sebou a postupně upadli do deprese. To by byla škoda. Dokud můžete, dělejte, co vás baví. Ne nadarmo se říká, že nečinnost je ďáblovo hřiště.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Plánujte

Plánujte si den, své cíle a svůj čas. Díky tomu využijete volné chvíle naplno a nebudete ztrácet čas přemýšlením, cože jste to vlastně chtěli dělat. Získáte více času na dosažení vlastních cílů, protože se budete mít čeho držet. Plánování také přináší pocit jistoty a nemusíte se poddávat stresu, že něco nestíháte. Tato rada plynule navazuje na tu předchozí.

5. Denním režimem k vysokému věku

Podívejte se, jak je důležité, aby malé děti měly pevný režim. Maminky řeší, kdy mají děti jíst, kdy mají jít spát, kdy se věnovat fyzické aktivitě a kdy odpočívat. Ale když vyrosteme, najednou vynecháváme jídla, protože spěcháme. Šidíme spánek, protože pracujeme nebo se chceme veselit dlouho do rána. Ale to je veliká chyba. I dospělí potřebují pravidelný režim. To je to hlavní, co ovlivňuje kvalitu života. Bez těchto základních věcí – pravidelnosti ve spánku, jídle, aktivitě a odpočinku to prostě nejde.

6. Nadváha zkracuje život

Chcete-li se dožít vysokého věku a máte nadváhu, tak rychle začněte cvičit a zdravě jíst. Nadváha vám totiž cestu za dlouhověkostí komplikuje a nese s sebou rizika zdravotních komplikací. Zaměřte se na lehká jídla, saláty s olivovým olejem a jezte hodně ryb. Rozhodně se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám, smaženému a tučnému jídlu.

iZdroj fotografie: Pixabay

7. Hledejte zdraví mimo vědu

Jak už jsme si ukázali na předchozích radách, vysoký věk úzce souvisí s životním stylem. Cítíte-li se nemocní, je vám špatně nebo jste vážně na dně, hledejte útěchu jinde než v prášcích. Svou náruč vám nabízí příroda, která dokáže léčit tělo i duši. Pokud potřebuje duše utěšit, pak kromě přírody pomůže také umění.

8. Strach z vás stoletého neudělá

Je zbytečné se trápit a nervovat, když se všechno hroutí. Tím, že se budete hroutit, problém stejně nezmizí. Koukněte se na problém jako na výzvu. Všechno se dá překonat. Najděte vnitřní mír a ovládněte se. Že se to panu doktorovi lehko řekne? Jen si nemyslete, Shigeaki Hinohara ví, o čem mluví. Když mu bylo 59 let, strávil 4 dny v zajetí spoutaný v horku v křesle. Přežil jen proto, že dokázal veškerému tlaku odolat.

Co děláte pro to, abyste se dožili co nejvyššího věku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články