Tyto pilulky způsobují trombózu a embolii, přesto o rizicích 80 % žen vůbec netuší

Patří mezi nejoblíbenější přípravky ve zdravotnictví a pacientkám jsou hojně doporučovány. Jejich užívání s sebou ovšem nese určitá zdravotní rizika.

krevní sraženina i Zdroj fotografie: iStock
                   

Užívání přípravků obsahujících hormony může zvyšovat u citlivých jedinců riziko trombózy a embolie. Tato nebezpečná onemocnění vznikají podle Alexandra Perez v důsledku zvýšené srážlivosti krve, kdy se v tepnách vytvoří krevní sraženina, která ulpí na místě a omezí průtok krve, nebo se tato sraženina utrhne, dostane se do krevního oběhu a zcela ucpe cévu. Každá žena by si proto měla uvědomit rizika užívání antikoncepčních pilulek. 

Rizika užívání antikoncepčních pilulek

Každá žena, která užívá antikoncepční pilulky, by měla brát v potaz určitá zdravotní rizika, které s sebou tyto medikamenty nesou. Umělý přísun hormonů do těla totiž může zvyšovat srážlivost krve, což může vést v důsledku ke vzniku smrtelných stavů, jako je infarkt, mrtvice nebo jiné kardiovaskulární poruchy. Zásadní prevencí je proto v tomto případě opatrnost při předepisování pilulek, které by měly být určené subjektivně a dodány specialistou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krevní sraženiny nejčastěji vznikají v žilách dolních končetin a ve věnčitých tepnách srdce, nebo také v některých případech v žilách očního důlku nebo dělohy. V důsledku se tato místa nedokáží zásobovat správným množstvím krve a tím i nedostatkem kyslíku, což vede ke zvýšení rizika vzniku mnoha nebezpečných onemocnění. Pokud pilulky užíváte i vy, měli byste si dát pozor především na určité příznaky. 

Na jaké příznaky si dát pozor?

Krevní sraženina v těle nemusí zpočátku vykazovat žádné výrazné příznaky. Podle odborníků však existují určité signály, kterými se vás tělo před nimi snaží varovat: 

  • otoky nohou (znatelný rozdíl mezi oběma nohama)
  • bolest v končetině, která při pohybu nabírá na intenzitě 
  • modrofialová kůže, teplo v dané oblasti
  • bolest na hrudi
  • dušnost

Ačkoliv může krevní sraženina vznikat v důsledku antikoncepčních pilulek téměř v každém případě, existují určité faktory, které riziko jejího výskytu dále zvyšují. 

Rizikové faktory

Kromě užívání výše uvedených přípravků obsahujících ženské hormony hrají při vzniku trombózy roli také některé faktory nezdravého životního stylu, jako například:

  • dlouhodobé ležení, nedostatek pohybu (například dlouhá jízda autem)
  • obezita
  • kouření
  • křečové žíly
  • chronické kouření (intenzivní kouření, silné kouření, časté vystavení se dýmu)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Váha rizikových faktorů je mnohem větší, pokud jsou přítomny u jedince, který je náchylnější ke srážení krve. Ta může být způsobena dědičností nebo genetickou mutací zvanou trombofilie.

Jak správně vybrat antikoncepční pilulku

Existují cílené laboratorní testy na odhalení potenciálního rizika poruch srážlivosti krve. V případě, že žena patří do rizikové skupiny, je důležité provést před předepsáním antikoncepčních pilulek genetické vyšetření. Pokud ovšem pacientka do rizikových skupin nepatří, stále by se měla o předepsání správných hormonálních medikamentů poradit se svým praktickým lékařem a nechat si předepsat ty správné léky na míru. 

Jaké máte zkušenosti s užíváním antikoncepčních pilulek?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články