Spaní v ponožkách má své výhody: Zabrání pocení, pomůže i na popraskané paty

Spaní v ponožkách může mít velmi pozitivní přínosy pro vaše chodidla a celkové zdraví. Dokonce je možné, že vám pomohou mnohem snadněji usnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nošení ponožek na spaní je velmi zdravý návyk, který podporuje lidské zdraví v mnoha směrech – dokonce již staří Egypťané, Řekové a Římané je používali k udržení nohou v teple a získání většího pocitu pohodlí při nošení bot nebo ležení v posteli. Pokud si je začnete nasazovat pravidelně i vy, může to mít však podle lékařky Debra Sullivan mnohem více pozitivních přínosů pro vaše celkové zdraví. Samozřejmě je nutné poznamenat, že by ponožky měly být vždy čisté a ne příliš huňaté, aby naopak nezpůsobovaly pocení. 

1) Urychlují usínání

Nošení ponožek do postele před spaním vám dokáže pomoci mnohem snadněji usnout a lépe se vyspat. Důvodem je především skutečnost, že udržují nohy v teple – pokud si tedy lehnete do postele a máte díky nim nohy dostatečně zahřáté, je to jasný signál pro váš mozek, že je čas jít spát. Je ovšem nutné poznamenat, že byste neměli volit příliš teplý materiál, protože ten by mohl naopak způsobit nadměrné pocení a vaše usínání zpomalit. 

2) Zlepšují příznaky Raynaudova syndromu

Raynaudův syndrom je nepříjemné onemocnění charakterizované oslabením průtoku krve do malých cév. K tomu dochází zejména při chronickém stresu nebo chladu a jedná se o zcela přirozenou ochrannou reakci organismu. Pokud se však problém zhorší, může způsobit zbělení periferních částí těla, zejména prstů, ztrátu citlivosti a pocity chladu nebo nepříjemné bolesti. Naštěstí však existuje jednoduchý způsob, jak zmírnit příznaky tohoto syndromu, a to nošením ponožek při spaní, což vám pomůže lépe regulovat tělesnou teplotu a udržet nohy v těle.

3) Podpoří vaše celkové zdraví 

Protože spaní v ponožkách snižuje tělesnou teplotu a podporuje krevní oběh, je velmi pravděpodobné, že vám pomůže zlepšit také spánek a dokonce jej učinit mnohem kvalitnějším. Stejně tak můžete tímto způsobem snížit počet probouzení během noci, což vám pomůže odpočinout si více. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je nezbytný pro zachování celkového zdraví, dobré obranyschopnosti imunitního systému, psychické pohody a získání energie, která vám vystačí na celý den. 

iZdroj fotografie: Freepik

4) Zmírnění návalů horka

Návaly horka jsou ve většině případech způsobeny hormonální nerovnováhou. Proto by mohlo být nošení ponožek během spaní velmi užitečné zejména pro ženy, které mohou tyto příznaky často pociťovat během menopauzy nebo periody. Jakmile si tento návyk osvojíte, vaše tělo začne před spaním snáze snižovat celkovou tělesnou teplotu a tím také zklidnit vaše rozbouřené hormony. 

5) Zlepšují popraskané paty

Pokud vás trápí suché nebo popraskané paty, rozhodně byste měli zvážit nošení teplých ponožek před spaním. Stačí si bolavá místa natřít krémem nebo vhodným olejem a poté si je nasadit. Tímto způsobem udržíte své nohy mnohem déle hydratované. Abyste však získali co nejlepší výsledky, měli byste si vybírat vždy přírodní materiály, tedy například bavlněné nebo vlněné ponožky, které jsou navíc nejteplejší. 

Jak často spíte v ponožkách vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články