5 poloh s polštářem pro klidný spánek, které vám navíc pomohou odbourat veškerou bolest zad

Bolest zad patří mezi nejčastější problémy současnosti. S jejím odbouráním vám skvěle dokáží pomoci tyto léčivé spánkové polohy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Správný spánek je základní léčba všech chorob. Nejenže vám totiž pomůže být bdělí a plní energie během dne, ale také odbourává bolesti zad a samozřejmě stres, který je základní příčinou většiny závažných onemocnění. Pokud se i vy potýkáte s některými z nich, může být příčinou podle lékaře William Morrison právě držení těla, ve kterém večer uléháte do postele. My jsme pro vás připravili 5 nejlepších spánkových poloh, které vám pomohou odbourat veškerou bolest a udrží vaše zdraví v co nejlepší kondici. 

1) Poloha na boku s polštářem mezi koleny

Pokud vám ležení na zádech není příjemné, zkuste se přetočit na bok a dát si mezi kolena polštář. Trik spočívá v tom, že tato malá změna udrží vaše boky, pánev a páteř v přirozené pozici, čímž vám tyto části těla pomůže posílit a dodá jim dostatečnou podporu, která je ochrání před přílišným tlakem. Dovolte pravému nebo levému rameni, aby se dotýkalo matrace, stejně jako zbytek těla, a pokud je mezi vaším pasem a matrací mezera, zvažte použití ještě jednoho malého polštáře, který vám v tomto místě poskytne větší oporu.

2) Poloha na boku v poloze plodu

S odbouráním bolesti zad vám také skvěle pomůže poloha plodu – a to zejména pokud vás trápí vyhřezlá ploténka. K tomuto problému dochází zejména v momentě, když se část ploténky vytlačí mimo svůj normální prostor, což způsobuje bolest nervů, slabost a další únavu. Stočení trupu do této pozice vám však skvěle pomůže navrátit páteř do normálu. Jednoduše si lehněte na záda a opatrně se přetočte na bok. Poté přitáhněte kolena k hrudníku a jemně pokrčte trup směrem ke kolenům.

3) Poloha na břiše s polštářem pod pánví

Spaní na břiše je obecně považováno za nezdravou polohu, protože zatěžuje krk a způsobuje tak bolest zad. Pokud tímto způsobem rádi usínáte, nemusíte se nutit do nechtěných změn. Stačí si podložit pánev a podbřišek polštářem – tím odlehčíte záda a zajistíte jim dostatečnou oporu. Poté, podle toho, jak se budete cítit, můžete nebo nemusíte použít polštář pod hlavu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Poloha na zádech s polštářem pod koleny

Spánek na zádech je podle odborníků tou nejlepší polohou pro zmírnění bolesti zad. Pokud totiž v této poloze usínáte, vaše váha je rovnoměrně rozložena po celém těle, díky čemuž méně zatěžuje tlakové body. Výsledkem tak dosáhnete mnohem lepší opory páteře a vnitřních orgánů. Ještě lépe však uděláte, pokud si dáte polštář mezi kolena – v takovém případě udržíte zdravé zakřivení páteře a podpoříte spodní část zad. Pokud si chcete zajistit co největší pohodlí, můžete si dát pod záda také malý srolovaný ručník.

5) Poloha na zádech v nakloněné pozici 

Ještě lepší způsob, jak si zachovat zdravou páteř a odbourat veškerou bolest zad, je spát v poloze na zádech v nakloněné pozici. V takovém případě je dobré zainvestovat do polohovatelného lůžka, nebo vyvýšit horní část matrace. Tato poloha je velmi prospěšná, neboť vytváří úhel mezi stehny a trupem, který pomáhá snížit přílišný tlak. Zejména je pak vhodná pro lidi s istmickou spondylolistézou – stavem, kdy jeden obratel sklouzne přes obratel pod ním. 

Jaké spánkové polohy nejlépe vyhovují vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články