Jak správně používat digitální teploměr, aby „nelhal“

Pro zhodnocení tělesné teploty existuje několik typů teploměrů. Při nesprávné technice měření mohou ovšem ukazovat špatnou hodnotu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Od roku 2009 platí v Evropské unii zákaz prodeje skleněných rtuťových teploměrů, které vykazovaly dobrou přesnost měření tělesné teploty, ale při jejich poškození unikla rtuť, která je nebezpečná jak pro zdraví člověka, tak i životní prostředí. Nahradily je jiné druhy teploměrů, z nichž nejčastěji využívaný je ten digitální. Mnoho lidí je považuje za velmi nepřesné, ale dle zdravotnice Debra Sullivan, Ph.D. to může být způsobeno pouze špatným používáním a hodnocením tělesné teploty.

Odchylky měření tělesné teploty

Předpokládá se, že digitální teploměry měří obvykle s maximální odchylkou dvě desetiny stupně. Někteří odborníci doporučují automaticky přičíst tuto hodnotu k naměřené tělesné teplotě. Při nesprávném a rychlém měření se ale může objevit odchylka dokonce až o celý jeden stupeň.

Mechanismus měření tělesné teploty

Rtuťový teploměr měřil na základě fyzikálních zákonů, konkrétně díky expanzi tekutého kovu, zatímco digitální teploměr hodnotí teplotu pomocí senzoru, který je umístěný na jeho konci. Proto je u těchto typů teploměrů nutný pevný dotyk s měřenou částí těla.

iZdroj: Pixabay

Správné používání digitálních teploměrů

V návodech k použití digitálních teploměrů se setkáte s informací, že doba měření je přibližně deset vteřin. Po jejím uplynutí většinou zazní zvukový signál. Doporučuje se ho ignorovat a držet teploměr na měřeném místě i několik minut. Tělesná teplota může během krátké doby v řádu desetin stupňů lehce kolísat, proto potřebuje digitální teploměr ke zprůměrování hodnoty dostatek času stejně tak, jako dříve potřebovaly rtuťové teploměry.

Myslete na to, že tělesná teplota se na různých částech těla liší, například při měření v konečníku je nutné odečíst z naměřené hodnoty půl stupně. Pro správné hodnocení tělesné teploty v průběhu času je nutné měřit vždy na stejné části těla, v pokojové teplotě a měřená osoba musí v průběhu měření (a alespoň pár minut před ním) v klidu sedět.

Poruchy digitálních teploměrů

U digitálních teploměrů se můžete někdy setkat i s podezřele velkými odchylkami měření. Může k nim dojít při poruše provozu teploměru, jejíž nejčastějším důvodem je pokles napětí v napájecích článcích. To znamená, že pokud jste v zařízení neměnili baterie více než jeden a půl roku, může začít významně zkreslovat výsledky.

iZdroj fotografie: Pexels

Vyzkoušejte jiné typy teploměrů

Pro co největší přesnost měření tělesné teploty je dobré využít více teploměrů současně. Běžně dostupné jsou především bezkontaktní teploměry, skleněné bez rtuti a infračervené. Žádný teploměr ovšem nezprostředkuje přesnou tělesnou teplotu, jestliže je používán nesprávně.

Jaký typ teploměru používáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články