Studené končetiny: Často to nic neznamená, může však jít o anémii

Studené končetiny mohou být prostým důsledkem chladného počasí. Mohou však být i vedlejším efektem chemoterapie či příznakem anémie a jiných onemocnění.

studené ruce a nohy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Se studenými končetinami se čas od času setká každý. Většinou se jedná o naprosto běžný jev zimních měsíců. V některých případech však mohou studené končetiny indikovat i oběhové problémy či například anémii, poruchu štítné žlázy a jiná onemocnění. Mohou vzniknout i v důsledku užívání některých léků či léčby rakoviny.

Studené končetiny mohou značit zdravotní problém

Pomineme-li studené končetiny v důsledku chladu, mohou za nimi stát i některá onemocnění. Odborníci z webu Healthline tvrdí, že nejčastěji se jedná o potíže způsobené špatným prokrvením nebo poškozením nervů v rukou nebo nohou. Obvykle pak indikují:

  • Anémii: Při nedostatku železa nemají červené krvinky dostatek hemoglobinu, aby byly schopny přenášet dostatek kyslíku k buňkám. Výsledkem jsou často právě studené ruce a nohy.
  • Onemocnění tepen: Nohy a ruce jsou v tomto případě chladné z důvodu sníženého průtoku krve.
  • Diabetes: Cukrovka může způsobit poškození tepen i nervů, obojí pak má za následek pocit chladu v končetinách. O tom, jak rozpoznat diabetes, jsme na JakZdravě již psali, věnujte proto pozornost případným příznakům.
  • Nedostatečná činnost štítné žlázy: Jedním z příznaků hypotyreózy je právě pocit chladu. Mezi další příznaky patří bolest a ztuhlost kloubů, únava, suchá kůže, řídnutí vlasů a deprese.
  • Rakovina: Zdravé tělo udržuje teplotu v určitém rozmezí, při onemocnění rakovinou je tato schopnost narušená, výsledkem tak mohou být studené končetiny. Pocit chladu může vyvolat také chemoterapie.
anemie, červené krvinky iZdroj fotografie: iStock
Studené končetiny často značí oběhové problémy a nedostatek železa

Jak se zbavit pocitu chladu v končetinách

Nejjednodušším a okamžitým řešením je obléci si teplé ponožky či rukavice, to však neřeší příčinu. Máte-li i další obtíže, objednejte se ke svému lékaři a nechte se vyšetřit. Začnete-li léčit příčinu, zmírní se i vaše obtíže. Lékařka Stacy Sampson, D.O dále doporučuje zvýšit příjem železa, protože právě anémie je jednou z častých příčin studených končetin.

Ženské ruce v rukavicích držící růžový hrnek s teplým nápojem

Studené končetiny nevěstí nic dobrého. Pokud je máte, tohle byste měli vědět

Na JakZdravě jsme vám již doporučovali množství potravin, které železo přirozeně obsahují, zkuste tedy nejprve doplnit železo přirozeným způsobem. Lékař vám může doporučit i potravinové doplňky se železem. Pamatujte, že vstřebatelnost železa zvyšuje vitamin C, takže tabletu zapijte buď džusem nebo ji berte společně s vitaminem C jako takovým.

Jak jste na tom s pocitem chladu v končetinách vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články