Lupus je nebezpečné onemocnění, které se může snadno podepsat na vašem zdraví. Většinou se projevuje těmito příznaky a pozor by si měly dávat zejména ženy.
Lupus je zánětlivé, autoimunitní onemocnění, které vzniká v momentě, kdy imunitní systém začne omylem napadat normální tělesné tkáně a způsobí tak jejich poškození. Ve většině případů postihuje především ženy – podle uveřejněné statistiky na medrxiv.org jím trpí více než 500 000 Evropanů, přičemž 90 % pacientů tvoří právě toto pohlaví. Dalším rizikovým faktorem je poté věk – nejvíce by si měli dávat pozor ti, kterým je od 15 do 45 let. Ke vzniku této nepříjemné nemoci může dále přispívat mnoho faktorů, včetně hormonálních poruch a užívání léků.
Lupus a lidské zdraví
Dominantní roli při vzniku onemocnění hraje genetická predispozice. Lupus se totiž obvykle projevuje u více členů rodiny, takže pokud jej má například vaše matka či sestra, hrozí větší riziko i vám. Stejně tak se na jeho vzniku podílí hormonální a psychoneuroendokrinní poruchy, virové faktory, užívání některých léků a také časté vystavování se nebezpečnému ultrafialovému záření ze slunce, o kterém jsme již na webu JakZdravě psali několikrát. Onemocnění způsobuje problémy, jako je:
- narušení imunitní regulace
- nadprodukce protilátek, které tělo nedokáže potlačit
- tvorba antigenů namířených proti cílovým orgánům nebo proti antigenům buněčných membrán
- tvorba imunitních komplexů, které se ukládají v malých cévách kloubů, ledvinových glomerulů nebo cév jiných orgánů a způsobují zánětlivé reakce
Všechny tyto poruchy vedou k řadě nepříjemných příznaků v různých orgánech a systémech těla. Nejčastěji proto onemocnění způsobuje příznaky, jako je například horečka, úbytek hmotnosti, únava a lymfadenopatie. Lupus představuje problém zejména pro těhotné ženy, neboť může ztížit početí dítěte a způsobit určitá rizika – k narození by mělo dojít až po 6 měsících remise onemocnění, neboť v opačném případě může dojít ke vzniku možných problémů.
Další typické příznaky lupusu
Lupus se může projevit mnoha dalšími způsoby, a to podle webu Healthline v různých částech lidského těla. Pokud se jeho příznaky objeví, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře a začít s léčbou. Jedná se především o:
- vyrážku ve tvaru motýla nebo disku, subakutní kožní lupus, fotosenzitivitu
- pleuritidu, pneumonitidu, plicní hypertenzi, perikarditidu, myokarditidu, endokarditidu
- otok jater (hepatomegalie), otok sleziny (splenomegalie) a biliární cirhózu
- glomerulonefritidu postihující ledviny
- artralgii, artritidu, myalgii, myositidu
- epilepsii, psychózu, polyneuropatii, myelitidu, encefalopatii
Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, je důležité poradit se co nejdříve se svým praktickým lékařem, který vám pomůže stanovit jejich skutečnou příčinu a následně doporučit vhodnou léčbu.
Lupus během těhotenství
Pokud dojde ke vzniku onemocnění během těhotenství, měla by každá žena spolupracovat se svým gynekologem a specialistou na revmatologii. Cílem odborníků je v těchto případech zejména naplánovat správně těhotenství a sledovat dítě po celé období po porodu a kojení. Důležité je také vyhýbat se lékům, které by mohly ovlivnit plod a pravidelně provádět krevní testy, které již byly na JakZdravě zmiňovány a které zjistí přítomnost abnormálních protilátek a jiných příznaků aktivity lupusu v těle. Právě díky těmto opatřením lze úspěšně dokončit těhotenství.