Zvýšená teplota a skvrny na těle: Jakmile se objeví tyto příznaky, může se jednat o toxoplazmózu

Toxoplazmóza je nebezpečné onemocnění, kterým se lidé mohou nakazit od svých domácích mazlíčku. Na pozoru by měly být zejména těhotné ženy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Toxoplazmóza je infekční onemocnění, které způsobuje parazit Toxoplasma gondii a které se obvykle nachází ve stolici koček nebo jiných domácích mazlíčků. Ve většině případů se jím proto lidé mohou nakazit prostřednictvím kontaminované půdy, vody nebo potravy, a to zejména co se týče masa (parazit může být přítomen i v drůbežím). Tato skutečnost se však může dle lékařky Michaela Murphy projevit řadou nepříjemných příznaků. 

Nejčastější příznaky toxoplazmózy

Nebezpečná infekce se může projevit různými příznaky, které jsou u některých lidí mírné, zatímco pro ostatní mohou být důvodem k převozu do nemocnice. Ohroženi jsou přitom nejvíce těhotné matky a pacienti s oslabeným imunitním systémem, u kterých by mohl parazit napáchat velké poškození organismu či ohrozit plod. V některých případech se problém dokonce nemusí nijak projevit, neboť ho imunitní systém jedince dokáže držet pod kontrolou. 


Mezi běžné příznaky toxoplazmózy poté dle serveru MedicalNewsToday patří zejména náhlé zvýšení teploty, zduření lymfatických žláz, výskyt malých skvrn na těle, horečka, únava, bolesti svalů, kloubů, hlavy a krku, zánět očí, zduření orgánů (zejména jater a sleziny) a také zvracení. Pokud na sobě některý z těchto problémů pocítíte, rozhodně se neváhejte poradit se svým lékařem. V opačném případě byste se mohli dostat do vážných potíží. 

měření teploty iZdroj fotografie: Freepik
Toxoplazmóza se může projevit zvýšenou teplotou a řadou dalších nepříjemných příznaků

Dbejte na správnou prevenci  

Abyste se ochránili před nebezpečnou infekcí, můžete se zaměřit na doporučené kroky prevence, jako je zejména vyvarování se konzumace syrového masa.

Horečka, bolesti svalů a bolest v krku: Mohlo by se jednat o toxoplazmózu

Stejně tak byste měli být na pozoru při mazlení se se svým domácím mazlíčkem a manipulací s jeho výkaly, které mohou být také nakažené, a nikdy nezapomínejte na důkladnou hygienu. Na webu JakZdravě jsme také psali o příznacích další nebezpečné bakterie

Jak se před bakteriemi chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články