Horečka, bolesti svalů a bolest v krku: Mohlo by se jednat o toxoplazmózu

Toxoplazmóza může mít závažné následky, zejména u těhotných žen a osob s oslabeným imunitním systémem. Nepodceňujte prevenci ani léčbu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se objeví horečka, bolest svalů a bolest v krku, je nejběžnějším a nejčastějším vysvětlením chřipka či jiné běžné onemocnění. Tyto příznaky však mohou mít celou řadu dalších příčin. Jak vysvětlují odborníci z Healthline, jednou z těch méně známých, ale vážných možností, je toxoplazmóza. Tou se můžete jednoduše nakazit konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa či kontaktem se zvířecími výkaly (obvykle kočičími).

Toxoplazmózou se můžete nakazit hned z několika zdrojů

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii. Tento parazit se může vyskytovat ve střevech některých zvířat, a jak jsme již na JakZdravě informovali, nejčastěji se lidé nakazí toxoplazmózou od koček.  Mohou se však nakazit také konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně zpracovaného masa, kontaminované vody nebo kontaktem s kontaminovanou půdou. Možný je též přenos z matky na plod, což může mít závažné následky, včetně vrozených vad dítěte či potratu.

Nákaza toxoplazmózou nemusí mít žádné příznaky

Jak již dříve informoval server Novinky, toxoplazmózou může dle odhadů trpět až čtvrtina Čechů, přičemž mnoho z nich nemá žádné příznaky. Pokud se příznaky objeví, často připomínají chřipku, dle odborníků z MedicalNewsToday totiž obvykle zahrnují:

bolest hlavy iZdroj: Pixabay
Únava, bolesti hlavy i horečka mohou značit jak chřipku tak toxoplazmózu
  • Horečku: Zvýšená teplota a horečka jsou častými příznaky toxoplazmózy.
  • Bolavé svaly: Osoby nakažené toxoplazmózou mohou pociťovat bolesti svalů a kloubů, podobně jako při chřipce.
  • Bolest v krku: Infekce může způsobit podobné příznaky jako nachlazení, včetně bolesti v krku.
  • Další příznaky: Nezřídka se objevuje také zvýšená únava, zduřelé lymfatické uzliny a bolesti hlavy.
Celé, nakrájené a odšťavněné citrony na prkénku

Lidový lék z nebes: Uvolní ucpaná střeva a pomáhá zbavit se parazitů už za 60 minut

Někdy toxoplazmóza nevyžaduje léčbu

Symptomy často trvají i měsíc a déle a mohou samy odeznít a u zdravých jedinců nebývá nutná ani žádná léčba. U osob s oslabenou imunitou a těhotných žen je však potřebná léčba antiparazitiky. Rozhodně nepodceňujte prevenci, dodržujte hygienické návyky a zvyšte konzumaci potravin, které mají přirozeně antiparazitární účinek. Mnohé z nich jsme vám již na JakZdravě doporučovali.

Jak jste toxoplazmózu odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články