Testování glykémie, krevního cukru, svépomocí z pohodlí domova

Přinášíme vám pár nejčastějších otázek a odpovědí na téma Testování glykémie.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Glykémie je hladina krevního cukru a její monitoring se doporučuje především u léčených diabetiků.

V jakou denní dobu je nejlepší si glykémii měřit?

Váš ošetřující lékař určí, kdy je nejlepší si krevní cukr změřit. Někteří odborníci doporučují měřit glykémii každý den v rozdílnou dobu. Například brzy ráno po probuzení, pak před obědem a další den po snídani a obědě.  Krevní cukr také kontrolujte v případě, že na sobě pozorujete příznaky hypoglykémie (snížené hladiny cukru v krvi), ta se projevuje především malátností, zvýšenou únavou, závratěmi. Stejně tak vás může postihnout hyperglykémie (zvýšená hladina cukru), kterou poznáte podle rozmazaného vidění, zvýšené žíznivosti, častého močení, nebo pocitu sucha v ústech.

Musím používat k odběru krve vždy ten samý prst?

K testování glykémie vybírejte určitě každý den jiné prsty. Tím, že budete měřit krevní cukr glukometrem pouze z jednoho prstu, způsobíte poranění povrchu kůže a následnou bolestivost pro opakované vpichy jehliček.

Je možné vzorek krev odebírat k měření krevního cukru i jinde, než na prstech?

Obvykle se k odběru krve do glukometru používají jen prsty. Jestliže je ale máte rozpíchané, je v nejzazších případech možné vzorek krve odebírat například i z dlaně, předloktí, nebo stehna.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Sladké je třeba při dietě omezit
Zdraví
Jaký účinek na zdraví má nadměrné množství cukrů
3. srpna 2020

Jak správně postupovat před měřením glykémie?

Nejlepší je, když si před měřením krevního cukru pomocí glukometru umyjete ruce teplou vodou. Mýdlo sníží riziko infekce a teplá voda zase rozproudí dobře krev, odběr tak půjde lépe. Ruce si řádně osušte. Doporučuje se rovněž před vpichem do prstu místo dezinfikovat speciálním vlhčeným čtverečkem, nebo postřikovou dezinfekcí.

Kolik krve k testování glykémie je zapotřebí?

Moderním glukometrům dnes již postačí malá kapka krve z prstu, některé starší přístroje však vyžadují o něco větší množství.

Kde se naučím správný postup testování glykémie?

Pakliže si nejste jistí praktickými dovednostmi v testování krevního cukru pomocí glukometru, požádejte svého diabetologa, či ošetřujícího lékaře a sestru, aby vám postup vysvětlili a názorně předvedli. Poté již budete schopní si glykémii měřit sami.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cukrovkou trpí stále větší procento lidí

Je nutné si výsledky glykémie zapisovat?

Určitě je dobré si všechny naměřené hodnoty poznamenat do nějakého diáře, či deníku. Taktéž je vhodné, abyste si k jednotlivým hodnotám připisovali, co jste ten den před měřením jedli a zda jste neměli například nějaké příznaky spojené s nízkým, nebo naopak vysokým krevním cukrem. Tyto záznamy poslouží následně vašemu ošetřujícímu lékaři. Dle nich může zhodnotit váš průběžný stav.

Musím o výsledcích pravidelně informovat svého lékaře?

Když naměříte hodnoty v normě, volat lékaři nemusíte. Pokud byste ale dva dny po sobě naměřili neobvykle vysoké hodnoty, i přesto, že dietně nehřešíte, určitě svého diabetologa zkontaktujte. Mohlo by se jednat i o infekci v organismu, která vyžaduje léčbu. Nic nepodceňujte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články