Točení hlavy, nevolnost a dušnost: Může jít o infarkt

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle vydejte k lékaři. Mohlo by se totiž jednat o varování těla před srdečním infarktem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční infarkt je nebezpečný problém, který může vážně ovlivnit vaše zdraví. Pokud tedy na sobě rozpoznáte jeho příznaky, měli byste si co nejdříve přivolat záchranku a nechat se převézt do nemocnice, kde vám odborníci pomohou. V opačném případě by dle lékařky Angelica Balingit mohlo dojít k selhání tohoto důležitého orgánu a následné smrti. 

Srdeční infarkt a jeho typické příznaky 

Mezi nejznámější příznak srdečního infarktu patří především silná bolest na hrudi, která může vyzařovat do oblasti levé paže a ramena. Stejně tak se může v takovém případě objevit točení hlavy či dokonce migréna nebo dušnost. Ta je důsledkem neschopnosti srdce pumpovat krev obohacenou na kyslík do plic. Dále se pak může objevit i bolest v krku, silná nevolnost či zvracení, studené pocení, točení hlavy, snížená koordinace a potíže s mluvou. 

Muž, kterého bolí srdce iZdroj fotografie: Depositphotos
Srdeční infarkt se může projevit řadou nepříjemných příznaků

Jak také uvádí server Healthline, tělo vás může varovat před srdečním infarktem již několik dní před tím, než k němu dojde. Často to bývá například prostřednictvím pocení během spánku, každodenní únavy, která nabírá na intenzitě, a také například silnou únavou i po jednoduchých činnostech, včetně výšlapu do schodů či uklízení domácnosti. Jakmile se některé z těchto příznaků objeví, na nic nečekejte a co nejrychleji navštivte lékaře.

5 nenápadných příznaků toho, že srdce nepracuje správně. U mužů a žen se mohou lišit

Před infarktem se můžete snadno ochránit 

Co se týče prevence srdečního infarktu, je dobré zaměřit se především na stravu a pravidelný pohyb (nejlépe aerobní cvičení, jako je jízda na kole, plavání či běh). A právě potraviny, které konzumujete, mohou buď podpořit, nebo naopak soustavně poškozovat srdeční sval. Na webu JakZdravě jsme také psali o typických příznacích mozkové mrtvice

Jak se před srdečním infarktem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články