Bolest hlavy, potíže s chůzí, závratě: Takto se projevuje tichá mrtvice

Příznaky ischemické  či hemoragické mozkové příhody jsou obvykle natolik závažné, že člověka okamžitě dovedou do péče lékařů. Tichou mrtvici však lidé stále podceňují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrtvice, odborně zvaná cévní mozková příhoda, obvykle nastupuje velmi náhle a její příznaky bývají často natolik výrazné, že okolí správně zareaguje a přivolá rychlou záchrannou službu. Nicméně lékařka Melinda Ratini, DO vysvětluje, že existuje i takzvaná tichá mrtvice, která bývá méně nápadná a často si jí postižený téměř nevšimne. To ale může zpozdit léčbu a zvýšit riziko trvalého poškození.

Příznaky tiché mrtvice

Příznaky, které doprovázejí tichou mrtvici, jsou prakticky stejné jako příznaky klasické mrtvice, které jsme na JakZdravě již mnohokrát popisovali. U tiché mrtvice jsou však problémy pouze dočasné. Obvykle trvají jen několik minut, maximálně hodin a poté samy vymizí, takže jim lidé obvykle nepřikládají velký význam. Lékař Seunggu Han, M.D. vysvětluje, že nejčastěji můžete u tiché mrtvice pociťovat:

  • Bolest hlavy: Náhlá, silná bolest hlavy může být známkou tiché mrtvice. Tato bolest hlavy může být intenzivní a často se od běžných bolestí hlavy liší. 
  • Potíže s chůzí: Jedná se o náhlé potíže s chůzí, jako je nejistota, nestabilita nebo neschopnost udržet rovnováhu.
  • Závratě: Náhlé závratě, pocit ztráty orientace nebo pocit, že se svět točí, může být dalším příznakem tiché mrtvice. Tyto závratě mohou být způsobeny poruchou v centrálním nervovém systému, která může být důsledkem mrtvice.
  • Problémy s řečí: Potíže s mluvením, jako je koktání, nesrozumitelná řeč nebo neschopnost formulovat slova, mohou být dalším příznakem tiché mrtvice, obzvláště pokud se objeví náhle.
  • Poruchy zraku: Náhlé změny, jako jsou ztráta zraku na jednom oku, dvojité vidění nebo neostré vidění, mohou být také příznaky tiché mrtvice. 
tichá mrtvice iZdroj fotografie: Depositphotos
Tichá mrtvice je často odhalena až náhodou.

Prevence je klíč

Lékař dodává, že se mohou objevit i příznaky, které lidé obvykle připisují stárnutí. Jako například častější pády, úniky moči, zhoršená schopnost myslet či změny nálady. Všechny výše zmíněné příznaky mohou být velmi mírné a často jsou tedy zaměňovány s jinými potížemi, jako jsou migrény, únava nebo stres. Nicméně, pokud se objeví (obzvláště v kombinaci), je důležité je co nejdříve konzultovat s lékařem. 

Co je to minimrtvice a jak se liší od té klasické? Varovné signály, jež by vás měly rychle nasměrovat do nemocnice

Čím dříve je tichá mrtvice diagnostikována, tím vyšší je šance na úspěšné zotavení a minimalizaci trvalých poškození. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, klíčová je i prevence, proto se snažte vést zdravý životní styl a pečujte o své zdraví.

Jak jste poznali tichou mrtvici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články