Nevolnost, zmatek, svalové křeče či dušnost: Může jít o selhání ledvin

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, pravděpodobně se potýkáte se selháním ledvin. Raději je co nejrychleji řešte se svým praktickým lékařem.

onemocnění ledvin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny vykonávají řadu základních funkcí a patří mezi jeden z nejdůležitějších orgánů v těle. Je proto nezbytné udržovat je v co nejlepší kondici, a pokud by došlo k jejich poškození nebo selhání, tak problém okamžitě řešit s odborníkem. Právě ony pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla, zabraňují hromadění odpadu v těle, udržují stabilní hladinu elektrolytů a vytvářejí hormony pro regulaci krevního tlaku. Pokud byste proto na sobě rozpoznali tyto příznaky, mohlo by to podle lékařky Megan Soliman značit velký problém. 

Nejčastější příznaky selhání ledvin 

Pokud ledviny nefungují správně, může se to na vás projevit zejména tím, že pro vás bude problém se pořádně vyprázdnit během močení. Často se to projevuje během noci, kdy pacienti mají neustálé nutkání chodit na toaletu, ale nedokážou svou potřebu dotáhnout do konce. Stejně tak se může v tomto případě objevit pocit suchosti v ústech a dehydratace, které nastávají v důsledku hromadění toxinů v těle (ledviny totiž běžně čistí organismus a tyto látky ničí). 

Zpočátku však většinou selhaní ledvin nejde rozpoznat. Pacienti pak začínají navštěvovat lékaře až v momentě, kdy se onemocnění rozvine natolik, že naruší chod jejich organismu. Tehdy se může objevit také otok nohou a kotníků, dušnost, problémové spaní, svalové křeče, nadměrná ospalost nebo únava, trvalá nevolnost, zmatek, bolest na hrudi, záchvaty nebo podle serveru MedicalNewsToday dokonce kóma (jedná se však o vzácný příznak).

Dlouhodobá zácpa zabíjí ledviny. Rozpohybujte střeva stlačením akupresurního bodu a vhodnou potravou

Selhání ledvin můžete zabránit 

Selhání ledvin se může vážně podepsat na vašem zdraví, a proto je dobré být před tímto problémem vždy na pozoru. Naštěstí můžete snížit riziko jeho vzniku tím, že se zaměříte na správnou prevenci, která nezačíná nikde jinde než u správného jídelníčku. Obzvláště důležité je nejíst příliš mnoho soli, která má na ledviny negativní účinek a mohla by narušit jejich funkci. Stejně tak je dobré dbát na dostatečný příjem bílkovin (nikoli však nadměrný). 

Ledviny iZdroj fotografie: Depositphotos
Nadměrná konzumace bílkovin může zatížit ledviny a způsobit jejich poškození

Vedlejším produktem trávení bílkovin je totiž amoniak, nebezpečný toxin, který vaše těžce pracující ledviny potřebují neutralizovat. Pokud byste jich jedli příliš mnoho, pouze tím orgán zatížíte a bude náchylnější k poškození. Stejně tak tomu je i v případě alkoholu – jeho nadměrný příjem má přímo devastující účinek, a to nejen na ledviny, ale také na játra a další orgány. Úplně nejlépe uděláte, když jej odstraníte ze svého jídelníčku. 

Opatrně i s kofeinem 

Ačkoli je kofein oblíbený stimulant a mnoho lidí si bez něj již nedokáže představit svůj den, neměli byste to přehánět ani s ním. Postupem času totiž začíná nadměrně zvyšovat krevní tlak a zatěžuje ledviny, což vede k větší námaze. Pokud je to tedy možné, dopřejte si kávu nebo jiné nápoje s jeho obsahem zpravidla ráno a odpoledne se mu pokuste kompletně vyhnout. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jak tělu naopak prospívá káva s kardamomem.

Jak se před selháním ledvin chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články