Účinky teplé i studené vody a jak působí na tělo po vypití

To, jak je důležité dodržovat pitný režim, hlavně během letních měsíců a teplých dnů, všichni víme. Aby dodržování pitného režimu mělo ten správný účinek, musíme se zaměřit také na to, co pijeme.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Často se dokonce diskutuje i o teplotě nápojů. Někteří odborníci dokonce nedoporučují pít studené nápoje, což s oblibou děláme právě během léta na osvěžení. V tomto článku se podíváme, co je pravdy na některých tvrzeních.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na teplotě konzumované vody mnohdy záleží

Účinky studené vody

K dodržování pitného režimu je nevhodnější samozřejmě neperlivá voda. Té bychom podle počasí, našich aktivit a jiných okolností měli vypít 2-3 litry. Příliš studená voda ale může negativně působit na žaludek. Způsobuje až jeho stažení a zhoršování trávení. Odborníci varují i před pitím ledových nápojů během léta. Psychologicky se nám zdá, že nás ledová voda osvěží, ovšem tělo bude muset vynaložit mnohem více energie na to, aby vyrovnalo přirozenou vnitřní teplotu těla. K negativnímu ovlivnění dochází i při průchodu hlenu v dýchací soustavě. Zřejmě proto je s nachlazením neodmyslitelně spojen horký čaj, který dýchací ústrojí uvolňuje.

Odborníci nedoporučují pít studenou vodu zejména těm, kteří trpí:

  • migrénou
  • achalázií (porucha pohyblivosti jícnu)

Odmítavě se ke studeným nápojům staví také čínská medicína. Ta vychází z přesvědčení, že pití studené vody během jídla vytváří v těle nežádoucí rovnováhu. Jídla vycházející z této kulturu se proto podávají vždy s teplou vodou.

Jak je to s teplou vodou?

Teplá voda může dle výzkumu zlepšit krevní oběh a zbavování toxinů. Oproti studené navíc pomáhá k lepšímu trávení. Způsobuje ale redukování pocitu žízně, a proto lidé ve většině případu vypijí méně než optimální množství.


iZdroj obrázku: Pixabay
Voda je pro hydrataci velmi důležitou tekutinou

Podle výsledků nejrůznějších studií závisí zkrátka na zdravotním stavu jedince a situaci. Pití studené vody není přímo nebezpečné, ale může podpořit některé zdravotní nepříjemnosti. Proto je doporučováno pití spíše teplejší vody, které by mělo být vhodné pro všechny nehledě na okolnostech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně