Okamžitá úleva od nafouklého břicha a nadýmání aneb Domácí léčba pomocí heřmánku, zázvoru, kmínu nebo máty

Pokud vám s plynatostí a nadýmáním nepomáhá ani změna jídla, nemusíte ihned volat lékaře. Postačí vám použít tyto 4 skvělé prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plynatost a nadýmání jsou nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého z vás. Jeho běžnou příčinou bývá především nevhodná strava, a proto si lidé často snaží ulevit tím, že udělají změny ve svém jídelníčku – což je podle odbornice Elise Mandl zároveň také nejlepší léčbou. Pokud se ovšem před plynatostí a nadýmáním nedokážete ubránit ani tímto způsobem, existují naštěstí 4 skvělé prostředky, které váš žaludek pomohou velmi účinně uklidnit. 

Potraviny, které způsobují nadýmání 

Nadýmání břicha a plynatost může vyvolat několik hned několik běžných potravin, se kterými se dostáváte do styku pravděpodobně každý den. Níže se můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich: 

  • Fazole a čočka: Obsahují cukry zvané oligosacharidy, které musí být nejprve rozloženy bakteriemi ve střevech, aby mohly být řádně stráveny. To ovšem dokáže dát vašemu žaludku velmi zabrat. 
  • Některé druhy ovoce a zeleniny: Některé druhy zeleniny obsahují poměrně velké množství škrobu (např. růžičková kapusta, zelí, květák a mrkev), který je častým strůjcem plynatosti. Naproti tomu ovoce s vysokým obsahem přírodních cukrů (např. meruňky a sušené švestky) může přispívat k pocitu sytosti a nadýmání.
  • Mléčné výrobky: Lidé, kteří jsou citlivý na laktózu (zásadní složka běžných mléčných produktů), se mohou po konzumaci mléčných výrobků potýkat se silným nadýmáním nebo střevními potížemi.  
  • Sladidla: Fruktóza (přírodní cukr), který je často součástí zpracovaných potravin, a sorbitol (umělé sladidlo) jsou pro lidské tělo velmi těžko stravitelné ingredience. Pokud je proto konzumujete častěji, můžete se v důsledku potýkat s nepříjemným nadýmáním či plynatostí.  
  • Celozrnné obiloviny: Ačkoliv jde zpravidla o zdraví prospěšné potraviny, konzumace jejich většího množství úzce souvisí s nadýmáním a plynatostí. Důvodem je především vláknina, které obiloviny obsahují v hojném množství. 

4 prostředky, které vám pomohou ulevit 

Pokud vaše utrpení nepřestalo ani po odebrání výše uvedených potravin z jídelníčku, můžete vsadit na esenciální oleje, které vám pomohou přirozeně zmírnit nejen nadýmání a plynatost, ale také například průjem nebo zácpu. Níže se můžete seznámit s těmi, které se v tomto případě osvědčili nejlépe: 

  • Heřmánkový olej: Účinně pomáhá snižovat střevní záněty a zmírňovat bolesti způsobené křečemi. Heřmánek vám však dokáže ulevit také při průjmech, chronickém pálení žáhy, nechutenství, nevolnosti, mořské nemoci nebo zvracení. 
  • Zázvorový olej: Mezi jeho potenciální zdravotní účinky patří úleva od bolesti při pohybu, nevolnosti, nechutenství a bolesti. Zázvor je však sám o sobě známý pro své blahodárné vlastnosti, pomocí kterých pomáhá snižovat nadýmání, plynatost a další žaludeční potíže.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Kmínový olej: Působí proti střevním křečím, celkovým bolestem žaludku a dokáže pomoci při syndromu dráždivého tračníku. Po jeho aplikaci byste se však nikdy neměli vystavovat slunečnímu záření.  
  • Mátový olej: Pokud byste si měli vybrat pouze jeden z těchto čtyř esenciálních olejů, tak by to měl být rozhodně mátový olej. Máta peprná totiž prokazatelně pomáhá zklidnit břišní svaly a zmírnit tak bolesti způsobené křečemi a velmi účinně odstraňuje plyny.

Jak proti plynatosti a nadýmání bojujete vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články