Poloha, ve které polykáme léky, rozhoduje o jejich účinku. Výzkum zjistil, že nejlepší je ležet při tom na boku

Nejčastější poloha při zapíjení léků je vsedě nebo vestoje. Vědecký tým zjistil, že pokud chcete urychlit nástup účinku léků, musíte zvolit jinou polohu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý, kdo bere nějaké léky, chce, aby účinkovaly. Hlavně pokud saháte po tabletách proti akutní bolesti. Tým vědců v čele s J. H. Leem vytvořil sofistikovanou počítačovou simulaci fungování žaludku, aby rozluštil, zda má poloha těla vliv na rychlost účinku požitých tablet. Výsledky byly velice překvapivé a jistě vám budou k užitku.

Průběh výzkumu

Počítačová simulace byla vytvořena tak, aby zohledňovala biomechaniku, dynamiku tekutin a anatomii žaludku. Při simulaci, stejně jako ve skutečnosti, lék začal uvolňovat svou účinnou látku v duodenu (první část tenkého střeva). Vědci zkoumali čtyři různé polohy těla – vzpřímenou polohu, polohu na boku, při které je žaludek nakloněn o 45° doprava, dále polohu opačnou, tedy kdy je žaludek nakloněný o 45° doleva a polohu vleže.

Překvapivé výsledky

Při vstřebávání léčiva byly objeveny významné rozdíly mezi polohami. Nejrychlejší výsledek naměřil vědecký tým v poloze při naklonění žaludku doprava pod úhlem 45 stupňů. Trvalo to celkem 10 minut. Stejnému léku požitému ve vzpřímené poloze trvalo 23 minut, než se vstřebal. Při naklonění doleva trvalo léku vstřebání sto minut i déle.

Výsledky se u jiných léků mohou lišit

Konkrétní doba, za jakou se léky rozpouští, se může kus od kusu lišit. Vždy závisí na konkrétním léku, kolik času je potřeba, než začne účinkovat. Stále platí, že léky přijímané ústy mají čas od patnácti minut do jedné hodiny, aby se jejich účinek dostavil. Pokud jde o vztah rychlosti vstřebání a polohou při polykání léků s nakloněním žaludku doprava, dochází skutečně k rychlejšímu vstřebání. Vysvětlení je celkem jednoduché.

iZdroj fotografie: Pixabay

Proč je naklonění doprava nejrychlejší

Úspěch techniky pravého sklonu žaludku vychází z využití gravitace a tvaru žaludku. Podle vědců tato poloha tlačí tabletu do koncové části žaludku, kde se nachází vstup do dvanáctníku (duodena). To znamená, že se dostane dříve na místo vstřebávání.

Jak tohoto poznatku využít v běžném životě

Tento objev vám pomůže nejen k tomu, abyste se dříve zbavili například bolesti hlavy, hodit se vám bude i v případě první pomoci při náhodném požití léků. V případě náhodné otravy by teoreticky mohl být proces vstřebávání zpomalen tím, že postiženého otočíte na levý bok.

Tak kterou pozici zaujmete, až si příště budete brát léky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články