Infarkt u žen –⁠ 3 varovné příznaky, které naznačují jeho brzký příchod. Po menopauze je riziko několikanásobně vyšší

Srdeční infarkt patří mezi nebezpečná onemocnění, která mohou závažně ohrozit vaše zdraví. Rozpoznejte jej včas pomocí těchto varovných příznaků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční infarkt je celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí, a to jak u žen, tak i u mužů – jen každý rok umírají na toto závažné onemocnění miliony lidí. Jak ovšem říká Dr. Payal Kohli, k záchraně svého života můžete přispět tím, že včas rozpoznáte typické varovné příznaky, kterými se vás tělo snaží varovat. Níže jsme pro vás sepsali 3 nejtypičtější znaky, které platí zejména pro ženy. Jejich včasné rozpoznání zvyšuje šanci na přežití až o 90 procent. 

Poruchy trávení

Jedním z varovných příznaků infarktu mohou být zažívací potíže. Mnoho žen však připisuje tento problém zpravidla stresujícímu a rušnému životnímu stylu, čímž se akorát vystavují vyššímu riziku úmrtí. Zejména byste se měli soustředit na poruchy trávení tehdy, pokud jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je pocení, slabost, závratě a ztráta chuti k jídlu. Vezměte si pár dní volna, nezůstávejte sami, a jestliže se situace neuklidní, rozhodně si zajděte ke svému praktickému lékaři. 

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je jeden z nejzřetelnějších příznaků infarktu vůbec. Mnoho žen se však nad tímto problémem příliš nezamýšlí a naopak si myslí, že jde o běžný důsledek stresu nebo přílišného napětí. Pokud jej však pociťujete, zejména na levé straně, co nejdříve navštivte odborníka, který vám provede správnou diagnózu. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, když tento příznak doprovází pocení, dušnost nebo bolest paže. 

Bolest paže, krku a zad

Tyto typy bolesti jsou častější u žen než u mužů, a proto byste jim měli věnovat velkou pozornost. Jejich intenzita se může během noci zvyšovat, a to zejména pokud ležíte v nesprávné poloze, přičemž se můžete budit se silnou bolestí po ránu. Jakmile na sobě tyto příznaky ucítíte, rozhodně se co nejdříve obraťte na svého lékaře, který vám vás vyšetří a pomůže s dalšími postupy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Srdeční infarkt u žen po menopauze 

Po menopauze se u žen riziko vzniku srdečního infarktu zvyšuje. V tomto životním období jim totiž klesá hladina estrogenu, hormonu, který pomáhá mimo jiné i chránit zdraví srdce. V tomto případě mohou pacienti pociťovat další typické příznaky, a to zejména silnou bolest na hrudi, bolest nebo nepříjemné pocity v jedné nebo obou pažích, v čelisti nebo v žaludku, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep a intenzivní pocení. Pokud se nacházíte v této kategorii a pociťujete na sobě některý z příznaků, rozhodně co nejdříve navštivte svého praktického lékaře. 

Jak se před nebezpečným infarktem chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články