Covid opatření vás v procházce nezastaví. Jak se správně do zimy obléct, abyste nenastydli?

Lidé, kteří milují procházky, si vyrazí ven i v zimním období. Někteří však netuší, jak zvolit správně oděv, aby si z ní neodnesli chřipku, zimnici nebo jiné následky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sníh nebo náledí nezastaví některé lidi od toho, aby si vyšli ven se projít. I chladnější období láká k tomu, aby se člověk pohyboval v přírodě a chodil stále ven. Někteří lidé však raději zůstávají doma, protože se bojí toho, že onemocní a raději se začnou věnovat domácím pracím nebo jiným aktivitám. Na takovou situaci existuje jednoduchý způsob. Stačí totiž vědět, jak se správně oblékat do zimy. Se správným oblečením do zimy by vám jistě pomohla módní stylistka Debbie Wright.

Oblékněte si více vrstev

Před každou procházkou v chladném počasí, je potřeba si vzít oblečení, které zvládá odvádět vlhkost. Mezi jeho vlastnosti by měla patřit i izolace před prochladnutím. Budete potřebovat tři vrstvy oblečení. Do té první patří jakékoliv oblečení, jež je přímo na kůži. Mělo by být vyrobeno z látky, která odvádí vlhkost od pokožky a zároveň musí zabraňovat pocitu mokré kůže. Nejčastěji se jedná o funkční trika. Druhou vrstvou je ta, která se označuje za izolační a nejčastěji se pod tímto názvem schovává mikina, košile nebo svetr.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výhodou tohoto oděvu je to, že jej lze rychle svléknout, když vám bude příliš horko. Poslední vrstvou je ta, která je voděodolná a vhodná do větru. Většinu takové výbavy naleznete v obchodech se sportovním vybavením. Skrze bundu nebo vestu by se neměl dostat déšť a nesmí ani profouknout. Pozor si dávejte při jejich praní, protože se nesmí používat určité přípravky (například aviváž), jež by mohly zničit ochranné vlastnosti takových kousků. Pokud bude mít vnější vrstva i kapuci, je to ideální volba.

Výběr spodního prádla

Spodní prádlo je důležité proto, abyste u těla udrželi teplo a sucho. Vezměte si na sebe kalhotky, jež jsou vyrobené ze syntetické tkaniny. Ve většině případů by žena měla nosit bavlněné spodní prádlo. Pokud se ale chystáte na procházku do zimy, vyberte si spodní prádlo z polyesteru. Bavlna totiž zadržuje rychle pot a hned neuschne. Podprsenka se hodí taková, jež je z polyesterové nebo polypropylenové tkaniny. Pokuste se vyhnout směsím bavlny, které nasají pot a neodvádí vlhkost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dříve se nosila jako spodní prádlo i tílka. V této době se nosí jako náhrada běžného trička. Pokud byste chtěli, vezměte si na sebe i tílko. Vybírejte ta, jež jsou z hedvábí, polypropylenu nebo jiné savé látky. Punčocháče nosí stále mnoho žen i mužů. Vezměte si je na sebe, pokud je venku mráz a fouká silný vítr. Uvidíte, že vám poskytnou ještě více tepla. Jestliže se vám o sebe třou stehna, využijte tento kousek ze šatníku i na tento problém. Nezapomínejte ani na zimní ponožky. U jejich výběru myslete na to, že pravděpodobně budete potřebovat o číslo větší boty.

Tričko a kalhoty

Téměř každý člověk si vezme na spodní prádlo / tílko další vrstvu, kterou je tričko nebo košile. Mělo by se jednat o materiál, jež je vyroben ze savé tkaniny. Takové tričko odvede vlhkost a zároveň slouží jako první izolační vrstva. Pokud máte doma trika pouze z bavlny, zkuste si v obchodě pořídit funkční triko nebo takové, jež je určené na sportování. U většiny z nich bývá uveden i údaj, na jakou příležitost je vhodné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Materiál kalhot by měl být také ze savé polyesterové tkaniny. Pokud byste doma nebo v obchodě narazili na volné běžecké kalhoty, vezměte si je. Ty s vyšším pasem nebo gumou okolo kotníku udrží chlad mimo nohy a nepotáhne na ně. Když je venku příliš mokro, není vhodné nosit jakýkoliv oděv z bavlny nebo džínoviny. V případě, že byste tuto látku namočili, vystavujete se riziku nachlazení. V takové situaci se hodí mít nepromokavé kalhoty.

Nezapomeňte na bundu

Pro procházky v zimním období se velice hodí bunda, jež neprofoukne a nepromokne. V dnešní době by neměl být problém najít takovou bundu v obchodě. Součástí by měla být i kapuce, která ochrání před deštěm a větrem. Kapsy, do nichž schováte ruce nebo si vezmete nějaké věci s sebou, by neměly chybět. Pokud budou navíc doplněny zipem bude to pro vás více komfortní a nebudete muset stále hlídat, zda vám něco nevypadlo. Na některých bundách se nachází i další zip, díky kterému můžete bundu povolit v okolí boků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vhodná obuv do zimy

O své nohy se musíte starat a nezapomínejte také na to, že od chladných nohou mohou vzniknout další nemoci. Vybírejte takové boty, jež jsou nepromokavé, protože je potřeba, abyste měli nohy v suchu a teple. V obchodě jistě naleznete i takové boty, které jsou lehké a přitom nepromokavé. Ty se hodí primárně pro ty, kteří nemají rádi těžkou obuv. Podrážka musí být pružná a jestliže budete chodit po sněhu nebo ledu, je dobré vlastnit ty, které mají zarážky. Díky nim vaše bota více přilne a nehrozí pád nebo uklouznutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doplňky na procházku

Mnoho lidí nenosí čepice nebo jiné pokrývky hlavy, protože si myslí, že v nich vypadají směšně. Zakrytí hlavy přitom pomáhá udržet celé tělo v teple. Vždy si na sebe vezměte ještě šálu a rukavice. Spoustu rukavic má na konečcích prstů látku, se kterou lze ovládat telefony a tablety. V hodně mrazivých dnech si vezměte na cestu i sáčky, které dokáží ohřát ruce.

Jaké oblečení preferujete do zimy vy?

Zdroj: Verywellfit

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články