Blahodárná kurkuma – přírodní prostředek pro regeneraci a léčbu mozkových buněk. Poradí si i s Alzheimerem

Kurkuma patří mezi nejsilnější přírodní léčiva, která podporují funkci a zdraví mozku. Vědci konečně odhalili, co stojí za jejími účinky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kurkuma nabízí úžasnou všestrannost a více než neuvěřitelných 600 vědecky podložených zdravotních přínosů. Jak ovšem říká Kris Gunnars, tento blahodárný kořen je zvláště účinný pro regeneraci mozkových buněk a léčbu jeho poškození. Obsahuje totiž řadu užitečných antioxidantů, zejména kurkumin, které mají silné léčivé vlastnosti a již mnoho studií potvrdilo jejich příznivý vliv na neurodegenerativní onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby a dalších. 

Kurkumin a jeho vliv na zdraví mozku

Kurkumin je hlavním léčivým antioxidantem kurkumy, který dodává tomuto koření mimo jiné jeho sytě zlatavou barvu. Tato účinná látka byla již v historii základem vysoce kvalitních výrobků, včetně koncentrátu kurkuminu vázaného na fosfolipidy, který zvyšuje účinnost biologické léčby mnoha neurodegenerativních onemocnění. Podle vědců to však není pouze tento silný antioxidant, díky kterému kurkuma přináší tyto blahodárné účinky. 

Nedávná studie z časopisu Stem Cell Research & Therapy potvrdila, že samotný kurkumin nemůže nést celou sílu kurkumy. Kromě něj tento kořen obsahuje také ar-turmeron, složku rozpustnou v tucích, která má také velmi příznivé účinky na zdraví mozku a jeho regeneraci – pomáhá totiž indikovat proliferaci nervových kmenových buněk, což znamená, že má velký význam pro ještě účinnější obnovu mozku

Kurkuma versus Alzheimerova choroba 

Podle výše uvedené studie se při působení ar-turmeronu nervové kmenové buňky množily prostřednictvím zvýšené proliferace. V důsledku tak nové buňky zvýšily počet plně diferencovaných neuronálních buněk, čímž vědci potvrdili, že léčivé vlastnosti kurkumy nejsou odvozeny pouze od antioxidantu kurkumin. V návaznosti na to byl zpozorován také příznivý vliv tohoto kořenu pro léčbu Alzheimerovy choroby, protože účinně zabraňoval poškozování mozkových buněk, které toto onemocnění způsobuje.  

Jak kurkumu užívat  

Aby vám kurkuma přinesla ty nejlepší přínosy, je zapotřebí konzumovat ji v rostlinné podobě nebo ve formě koření připravovaného z celého kořenu. Přesné množství, které byste měli zařadit do svého každodenního jídelníčku, je ovšem velmi těžké určit, protože záleží zpravidla na konkrétním člověku a zdravotním problému, se kterým se potýká. Samozřejmě je důležité to s její konzumací nepřehánět, neboť v některých případech nemusíte získat požadované výsledky – proto byste se měli vždy poradit se svým praktickým lékařem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete užívat kurkumu zejména pro prevenci vašeho zdraví, začněte přidávat toto léčivé koření do svého jídelníčku v menším množství – například jím můžete dochutit maso, saláty nebo jakékoliv jiné pokrmy. Účinně vám však může pomoci také vypít každý den 1 čajovou lžičku kurkumy smíchanou s vodou. Lékaři ale varují především před užíváním doplňků stravy, protože ty mohou zatěžovat játra, ale zpravidla vám nepřinesou stejný účinek, jako nabízí samotný kořen nebo koření založené na rostlinné bázi. 

Jak často přidáváte do svého jídla kurkumu vy? 

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články