8 možných způsobů využití aktivního uhlí – od léčby průjmu až po ochranu ledvin. Některé účinky dodnes nechápou ani vědci

Doma v lékárničce má aktivní uhlí jakožto prostředek proti průjmu asi každý. Tento vysoce adsorpční prášek má však mnohá další využití.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aktivní uhlí je jemný černý prášek bez zápachu, který výborně pohlcuje toxiny. Tato jeho schopnost mu propůjčuje celou řadu léčebných a kosmetických využití, od léčby průjmu po čištění pleti a bělení zubů. A jak vysvětluje farmaceutka Dr. Alisha D. Vassar-Sellers, v medicíně se nejčastěji používá na pohotovosti k léčbě předávkování. 

Co je aktivní uhlí

Aktivní neboli černé uhlí je extrémně adsorpční látka, kterou tělo nedokáže vstřebat. Dokáže na sebe navázat obrovské množství toxinů a jiných látek, a následně je přirozeně odstranit z těla. Výroba aktivního uhlí zahrnuje zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako je dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty. 

Tento aktivační proces zbaví dřevěné uhlí dříve adsorbovaných molekul a znovu uvolní vazebná místa. Navíc se tím zmenší velikost pórů v uhlí a vytvoří více otvorů v každé molekule, čímž se zvětší jeho celkový povrch. Výsledkem je, že jedna čajová lžička aktivního uhlí má přibližně stejnou plochu jako fotbalové hřiště. A právě to je základem jeho neuvěřitelné adsorpční schopnosti.

Možnosti použití aktivního uhlí

Světová zdravotnická organizace schválila aktivní uhlí pro nouzovou léčbu předávkování nebo otrav. K dalšímu lékařskému využití chybí dostatečné vědecké výzkumy, případně jsou studie jen ojedinělé či velmi malé. Zastánci aktivního uhlí jej však vzhledem k silným schopnostem při odstraňování toxinů navrhují jako léčbu stále se rozšiřujícího seznamu onemocnění. Mezi možnosti použití aktivního uhlí, která určitými důkazy podložena jsou, patří:

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Zdraví ledvin

Aktivní uhlí může napomáhat funkci ledvin tím, že filtruje nestrávené toxiny a léky. Aktivní uhlí se zdá být obzvláště účinné při odstraňování toxinů pocházejících z močoviny, hlavního vedlejšího produktu trávení bílkovin.

2. Střevní plyny

Předpokládá se, že prášek z aktivního uhlí dokáže narušovat střevní plyny, ačkoli vědci stále nechápou jak. Pravděpodobně je to ale způsobeno tím, že kapaliny a plyny zachycené ve střevě mohou snadno procházet miliony malých otvorů v aktivním uhlí a tento proces je neutralizuje.

3. Filtrace vody

Lidé již dlouho používají aktivní uhlí jako přírodní filtr vody. Stejně jako ve střevech a žaludku dokáže aktivní uhlí interagovat s řadou toxinů, léků, virů, bakterií, plísní a chemických látek, které se nacházejí ve vodě, a adsorbovat je. V komerčních zařízeních, jako jsou například střediska pro nakládání s odpady, se pro jednu část filtračního procesu často používají právě granule aktivního uhlí. I produkty pro domácí filtraci vody jsou mnohdy založeny na aktivním uhlí, většinou se používají uhlíkové patrony k čištění vody od toxinů a nečistot.

4. Průjem

Vzhledem k jeho použití jako gastrointestinálního adsorbentu při předávkování a otravách je aktivní uhlí účinné i proti průjmu. Ve výzkumu v roce 2017 dospěli vědci k závěru, že je to tím, že dokáže na svém povrchu zachytit kromě toxinů i bakterie, které průjem způsobují. Vědci také poukázali na to, že aktivní uhlí má málo vedlejších účinků, zejména ve srovnání s běžnými léky proti průjmu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5. Bělení zubů a zdraví ústní dutiny

Desítky přípravků na bělení zubů obsahují aktivní uhlí. Mnoho výrobků pro zdraví ústní dutiny, které obsahují aktivní uhlí, tvrdí, že mají různé výhody, např. že jsou:

  • antivirové,
  • antibakteriální,
  • protiplísňové,
  • detoxikační.

Roli zde hraje právě schopnost aktivního uhlí pohlcovat toxiny, ale neexistuje žádný konkrétní výzkum, který by jeho použití pro bělení zubů nebo zdraví ústní dutiny podporoval.

6. Péče o pleť

Aktivní uhlí může pomoci vytáhnout mikročástice, jako jsou nečistoty, prach, chemické látky, toxiny a bakterie na povrch pokožky, což usnadňuje jejich odstranění. Proto je aktivní uhlí častou složkou čisticích pleťových masek.

7. Deodorant

Aktivní uhlí pohlcuje pachy a škodlivé plyny, takže je ideální jako deodorant do podpaží, bot i ledničky.

8. Kožní infekce

Aktivní uhlí pohlcuje škodlivé mikroby z ran, a tím vlastně působí jako přírodní náhražka antibiotik. Používá se tímto způsobem hlavně v lidovém léčitelství a některých kulturních medicínách, kde nejsou antibiotika dobře dostupná.

K čemu dalšímu využíváte aktivní uhlí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články