Jak předcházet rakovině prsu pomocí detoxu podpaží: Názor odborníka na oblíbenou babskou radu

O zápach rozkládajícího se potu nikdo z nás nestojí, a tak vezmeme deodorant a třesoucí se rukou ho naneseme do podpaží plni strachu, aby ze škodlivin nevznikla bulka.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Detoxikace podpaží spočívá v myšlence, že je možné odstranit toxiny z kůže podpaží za pomoci jedlé sody, přírodního deodorantu, jílové masky apod. Některé zdroje dokonce uvádějí, že detoxikace podpaží pomáhá jako prevence před rakovinou prsu. Je to ale skutečně tak? Pojďte se na celou věc podívat z medicínského pohledu. Zkušená dermatoložka, doktorka Susan Bard, si též položila otázku, zda detoxikace kůže v podpaží může skutečně fungovat. Až si vysvětlíme celou problematiku, dost možná s ní budete souhlasit.

Jak probíhá detoxikace podpaží

Pro ty z vás, kteří se z detoxikací podpaží setkávají poprvé nebo podruhé, popíšeme, jak se tato procedura provádí. Jedním ze způsobů je mýdlo, jedlá soda a přírodní deodorant. Nejprve byste si měli pořádně umýt podpaží mýdlem. Už jen to má stimulovat pokožku a lymfatické uzliny k vyplavování toxinů. Místo sušení naneste do podpaží jedlou sodu a přes ni přírodní deodorant. Jakmile ucítíte zápach, setřete předchozí vrstvu a nanesete novou. Tak to opakujte, dokud se zápach nepřestane objevovat.

Může to skutečně fungovat?

Ne. Není to možné z hlediska lidské fyziologie. Detoxikace organismu neprobíhá skrze podpaží. Ano, toxiny se vylučují potem, ale ne kůží. Lékaři před domácími pokusy o detoxikaci kůže varují, protože přísady, které jsou k této proceduře doporučovány, mohou způsobit svědění, vyrážky, podráždění a v případě octa i poleptání. Jakékoli negativní pocity během detoxikace nejsou v pořádku, i kdyby návod uváděl opak. Také může dojít k narušení rovnováhy bakterií na kůži, což zápach z podpaží zhorší.

Přírodní, nebo běžný deodorant?

Současný trend spočívá v používání přírodní kosmetiky, hlavně kvůli strachu z rakoviny prsu a lymfatických uzlin, které se v oblasti podpaží nachází. Otázkou však zůstává, zda je přírodní deodorant skutečně lepší. Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrdil souvislost vzniku rakoviny prsu a používání deodorantu. Zato ale existuje studie, jež porovnávala přírodní a běžný deodorant. Ve výsledku se v obou nachází mnoho potenciálně dráždivých látek, takže byste měli být opatrní i při výběru přírodní kosmetiky.

iZdroj fotografie: Freepik

Poraďte se s lékařem

Jestliže máte jakékoli obavy o své zdraví, sdělte je svému lékaři. Pokud chcete přece jen vyzkoušet detoxikaci podpaží, poraďte se s ním, zda je to pro vás vhodné. Možná najdete lepší alternativu, která váš problém efektivně vyřeší. Jako prevence rakoviny prsu detoxikace podpaží nehraje roli. Nejdůležitější zůstává zdravý životní styl, pravidelné samovyšetření prsou a mamografické kontroly.

Co si myslíte o detoxikaci podpaží?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články