Strhnutí nehtu je až poslední možnost: Jak se bezbolestně zbavit problému zarostlých nehtů sám doma

Zarůstajícími nehty trpí především lidé nosící těsnou obuv, ale to není jediná příčina jejich vzniku. Vyřešte je v pohodlí domova jednoduchými způsoby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zarůstání vzniká tlakem nehtu do měkkých bočních valů prstu, kam postupně vrůstá. Kromě citlivosti a bolesti se to projeví i zarudnutím a otokem, popisuje sestra Jenneh Rishe. Jestliže trpíte na zarůstající nehty opakovaně, svěřte se pro preventivní ošetření do péče pedikérky nebo podiatra.

Příčiny zarůstání nehtů

  • Špatná obuv – těsné boty, a to nejen v délce, ale i šířce, mohou mechanicky utlačovat prsty, na nichž dochází ke špatnému růstu nehtů. Také při nošení bot na podpatku je přenesena zátěž na přední část nohy, která může způsobit zarůstání.
  • Špatný způsob stříhání nehtů – příliš krátké stříhání nehtů může způsobit jejich zarůstání. Nehty u nohou by se také měly stříhat spíše rovně, aby se po stranách nevtlačovaly do kůže.
  • Poranění – jakékoliv poranění nehtu může ovlivnit jeho následný růst.
  • Plísňová onemocnění – při nedostatečné hygieně, pocení nohou nebo chození naboso na veřejných místech se může na nehtech objevit plísňové onemocnění, které způsobí zarůstání a potíže s hojením.
  • Jiná onemocnění – například u osob s cukrovkou může dojít i při sebemenším poranění nehtů ke zhoršenému a zdlouhavému hojení.

Příznaky zarůstání nehtů

Hlavními příznaky je zvýšená citlivost, zarudnutí, otok a bolest v okolí zarůstajícího nehtu. Při zanesení infekce a komplikovaném hojení se navíc může objevit sekrece, hnisání až krvácení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba zarůstajícího nehtu

Zarůstající nehet je nezbytné řešit hned, když se objeví, aby se zabránilo infekci a komplikacím. Komplikované případy mohou skončit až chirurgickým zákrokem, kdy je odstraněna část okraje nehtu, spodní nehtové lůžko nebo část střední růstové ploténky. V případě opakovaného zarůstání může lékař odstranit celý nehet. To je však nejvíce bolestivé řešení, které také při následném špatném ošetřování zvyšuje riziko zanesení infekce a může docházet k deformaci nehtu při jeho dorůstání. V případě infekce může být nutná i lokální či celková antibiotická léčba.

Domácí léčba

Existuje mnoho domácích způsobů pro ošetření zarůstajícího nehtu. Během léčby se snažte vyhnout nošení uzavřené obuvi. Pokud to není možné, tak si pro nekomplikované hojení, ale i pro prevenci dalšího zarůstání, pořiďte dobře padnoucí obuv s dostatkem místa v prstové části nohou.

  • Namočte si na půl hodiny nohy do teplé vody s epsomskou solí a jablečným octem. Po této koupeli nohy osušte a vezměte malý kousek vaty. Ten namočte do dezinfekce nebo alkoholu a vložte pod nehet tak, aby se strany nehtu jen mírně vzdálily směrem od kůže a odlehčil se tak jejich tlak na kůži. Tento úkon může být vzhledem k citlivosti zarůstajícího nehtu bolestivý, ale účinný.
  • Přímo na zarostlý nehet aplikujte trochu jablečného octa, který působí antisepticky.
  • Můžete také využít citronu. Tenký plátek přiložte přes noc na zarůstající nehet a přivažte obinadlem k prstu. Obsažená kyselina citronová podporuje hojení a zabraňuje vstupu infekce.

Jakým způsobem ošetřujete zarůstající nehty?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články