Zbavte se skvrn, pih a hyperpigmentace pomocí nástroje, který máte všichni ve své kuchyni

Hyperpigmentace může snadno narušit váš vzhled a snížit tak vaše sebevědomí. Naštěstí však existuje účinný lék, který vám pomůže skvrny snadno odstranit.

                   

Hyperpigmentace je porucha barvy kůže charakterizovaná tmavými oblastmi na kůži. Její nejčastější příčinou bývá nadměrné množství melaninu v těle, tedy tmavého pigmentu kůže – k tomuto faktoru často přispívá pravidelné vystavování se slunečnímu záření, těhotenství, určité nemoci, stárnutí nebo dokonce trauma. Výsledkem je poté vznik esteticky nevzhledných hnědých skvrn kdekoliv na pokožce nebo také stařeckých skvrn a v některých případech pih. Naštěstí však existuje jednoduchý způsob, jak si pomoci. 

Příčiny hyperpigmentace a dalších kožních problémů 

Přesné příčiny hyperpigmentace lze rozdělit do dvou skupin, a to vnější a vnitřní:

  • Vnější nejčastěji zahrnují ty, které pochází z životního prostředí, tedy zejména vystavování se slunečnímu záření a chemickým sloučeninám, jako jsou betaxolol, minocyklin, estrogen, progesteron atd. 
  • Vnitřní příčiny se poté týkají především genetických predispozic, zejména osoby s tmavší pletí mají větší sklony k rozvoji této poruchy.

Co se poté týče pih, stařeckých skvrn a slunečních skvrn, ty jsou podmíněné především škodlivým ultrafialovým zářením ze slunce, které poškozuje melanin a vede k dočasnému nebo trvalému zbarvení – tyto skvrny lze nejčastěji pozorovat na obličeji a rukou, ale mohou se objevit na libovolné části kůže. Další možnou příčinou nevzhledných kožních problémů mohou být jizvy po operaci, které taktéž mohou způsobit změnu barvy kůže (a to přesto, že problém vyřešíte).

Ženy by si poté měli dávat také pozor před melasmou, což je typ hyperpigmentace kůže, která se objevuje během těhotenství (někdy se však může vyskytnout i u mužů). Obvykle se o ní hovoří jako o těhotenské masce, protože při ní pokrývají obličej hnědé skvrny, zejména nos a tváře. Tato porucha obvykle samovolně zmizí po narození dítěte a nezpůsobuje větší problémy – přesto je však vhodné ji nepodceňovat. 

Přírodní lék proti hyperpigmentaci, skvrnám, pihám 

Pokud se chcete zbavit hyperpigmentace a dalších nevzhledných známek na kůži, můžete použít tento přírodní lék. K jeho přípravě budete potřebovat: 

  • 1 lžičku citronové šťávy 
  • 1 lžičku kurkumy ve formě prášku
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile budete připraveni, obě ingredience dobře promíchejte a směs naneste na postižené oblasti. Nechte je 15 minut zaschnout a poté opláchněte studenou vodou – minimálně po dobu 1 hodiny se následně nevystavujte slunečnímu záření a pro získání co nejlepšího účinku opakujte tento postup jednou nebo dvakrát denně. Jedná se o velmi jednoduchý lék založený na principech ajurvédy, podle níž citron účinně zesvětluje a podporuje odlupování kůže, zatímco kurkuma působí protizánětlivě a dodává jí zářivý vzhled.

Existuje několik dalších domácích prostředků, které mohou pomoci snížit výskyt pih a zmírnit hyperpigmentaci kůže. Patří mezi ně zejména:

  • Aloe vera: Naneste čerstvý gel z aloe vera na postižené oblasti a nechte působit 20-30 minut. Poté jej opláchněte vodou a metodu opakujte několikrát týdně.
  • Med a mléko: Smíchejte 1 lžíci medu s 1 lžičkou mléka a směs aplikujte na skvrny po dobu 15-20 minut. Poté opláchněte vodou (opakujte dvakrát týdně). 
  • Šťáva z brambor: Bramborová šťáva obsahuje enzymy a vitamíny, které pomáhají snižovat hyperpigmentaci. Stačí nanést čerstvě vymačkanou šťávu na postižené oblasti a nechat ji působit 15-20 minut. Opakujte dvakrát denně.

Znáte ještě nějaký jiný recept na tento problém? Podělte se o něj.

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články