Zelenina může pomoci i jinak, než jen její konzumací. Například obklady ze zelných listů vám pomohou hned s několika zdravotními potížemi.
Pokud je řešen zdravý životní styl, tak vždy dříve nebo později dojde i na jídelníček. A vždy je také doporučeno zařazení do naší stravy více zeleniny, případně i ovoce. A to je určitě pravda, především zelenina, která není tolik sladká, má mnoho zdravotních přínosů. Ovšem některé druhy jsou vhodné i pro kontakt s kůží a není nutné je jíst. Jako jeden příklad za všechny uvádím zelné listy, které umí zázraky. Jsou vhodné při zánětech prsou, ale hlavně na bolavé klouby.
Proč právě zelí
Možná není zelí tolik populární, ale mělo by být. Není problém ho v našich zeměpisných šířkách vypěstovat, tudíž ani koupit. A právě zelné listy jsou v léčitelství oblíbené již odnepaměti, a tudíž jsou jejich účinky osvědčené. Chlubí se vysokým obsahem vitamínu C i vlákniny. Zelí je doporučováno při zánětech prsou, čemuž se již článek na JakZdravě věnoval, ale hodí se také při problémech s hemeroidy nebo při kožních problémech – a především při bolestech kloubů, jak uvádí i článek publikovaný na National Center for Biotechnology Information.
Jak na zábal ze zelných listů
Především pro léčbu bolestivých kloubů je nutné přiložit zelí na postižené místo, jenže jak konkrétně na to? Připravíme si zelí, je jedno, jestli červené nebo bílé. Červené zelí sice barví, ale zase obsahuje více antokyanů, které mohou pomoci ke zmírnění zánětů, což potvrdila i studie z Oxfordu. Dále je zapotřebí alobal, gáza, potravinová fólie a váleček. Kromě toho doporučuji použít ještě troubu, která pomůže tomu, aby listy nebyly studené.
Postup
Nejprve z listů odstraňte hrubé části a válečkem přejeďte každý list, aby došlo k uvolnění šťávy, která je stěžejní pro léčebné účely. Takto nachystané listy vložte a zabalte do potravinové fólie. A následně dejte na několik minut do trouby, aby již nebyly křupavé, ale spíše vláčné. Ovšem pozor, nenechávejte je tam příliš dlouho, aby nebyly horké. Úplně stačí když budou teplé.
Nahřátými listy obalte bolavý kloub. List následně na kloub připevněte pomocí gázy i fólie, která pomůže kloub udržet v teple. Takto nechejte obklad působit alespoň hodinu, případně déle, podle vašich pocitů. Zábal aplikujte na klouby alespoň dvakrát, ideálně třikrát denně. Vždy použijte nové listy a takto postupujte až do té doby, než pocítíte úlevu. Pokud ani tak bolest neustupuje, navštivte lékaře. Jestliže se objeví otok či svědění, tak list okamžitě odstraňte, může se jednat o alergickou reakci, kterou jsme již na JakZdravě rozebírali.