Šunka, kterou Češi milují, byla stažena z prodeje: Možná ji máte doma, je však nebezpečná

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce museli stáhnout z prodeje oblíbenou šunku. Byla očividně zkažená. Důrazně varují před její konzumací.

zkažená šunka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Známý obchodní řetězec JEDNOTA, spotřební družstvo, musel z pultů své prodejny v Pardubicích stáhnout oblíbenou šunku. Dle Státní potravinářské inspekce totiž nejenže nevyhovovala potravinářským standardům, ale byla označena přímo za nebezpečný výrobek. Přestože si mnozí spotřebitelé kupují potraviny s důvěrou, častý výskyt takových incidentů nabádá k opatrnosti a zvýšené pozornosti k výrobkům, které kupujete, a potažmo konzumujete.

Inspekce musela v Pardubicích stáhnout šunku z prodeje

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce si u standardní šunky v Jednotě na ulici 5. května v Pardubicích všimli podezřele vypadající šunky. Její povrch byl lepkavý a vydávala nepříjemný zápach, což jsou typické známky potraviny, která se již kazí. Potravinu v takovém stavu samozřejmě nemohli nechat inspektoři v prodeji a okamžitě ji označili za nebezpečnou ke konzumaci a nechali ji stáhnout z pultů obchodu. Varování také umístili na své webové stránky PotravinyNaPranýři.

Hrozí otrava

Konzumace zkažených potravin může mít řadu nepříznivých dopadů na lidské zdraví. Mohou způsobit zažívací potíže, jako jsou průjmy, zvracení nebo bolesti břicha. Tyto obtíže jsou vyvolány různými patogeny, bakteriemi a toxiny, které se mohou během kažení potraviny vyvinout. Navíc mohou tyto potraviny obsahovat látky, které jsou pro lidský organismus toxické a mohou způsobit otravu jídlem.

otrava jídlem, žena se drží za břicho iZdroj fotografie: Depositphotos
Otrava jídlem může skončit i hospitalizací.

Šunku jednoduše vraťte

Protože bezpečnost potravin je důležitým faktorem pro zachování dobrého zdraví, je důležité být ostražitý a při výběru a konzumaci potravin nekontrolovat jen datum použitelnosti, ale i jejich samotný stav.

kuřecí maso

Naléhavé: Kdo si v poslední době zakoupil toto kuřecí maso, musí ho okamžitě vyhodit, je zkažené

Pokud si myslíte, že máte doma vepřovou šunku standardní z pardubické JEDNOTY, která byla stažena z prodeje, Inspekce ji doporučuje okamžitě vrátit do obchodu či přímo výrobci. Jak jsme již několikrát na JakZdravě upozorňovali, konzumace potravin vykazující známky kažení může být riziková a ohrozit vaše zdraví. 

Jak reagujete, když si domů přinesete zkaženou potravinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články