Pokud vaše rty vypadají takto, musíte okamžitě jednat. Může jít o vážné onemocnění

Vaše rty mohou prozradit mnohé o vašem celkovém zdraví. Pokud se na nich objeví tyto příznaky, raději na nic nečekejte a co nejdříve navštivte svého lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, rty mají více než milion nervových zakončení a jsou mnohem citlivější než například konečky prstů. To znamená, že potřebují nejen zvláštní péči, ale také mohou být často ukazatelem toho, co se děje v organismu a zda jste vystaveni nějakému nebezpečí. Obzvláště pozorní byste měli být podle webu HealthShots, pokud se na rtech objevují malé puchýřky nebo znatelné zarudnutí v jejich okolí. V takovém případě by totiž mohlo jít o přítomnost virové infekce nebo nepříjemný kožní problém. 

Popraskaný koutek úst a suché rty 

Pokud jste si na sobě všimli, že jsou koutky vašich úst popraskané, může to mít hned několik vysvětlení. Buď příliš mnoho slintáte, nestaráte se o ně tak, jak byste měli nebo vám chybí dostatek určitých vitamínů či minerálů (typicky vitamín B2 a železo). Dále pak může stát za příčinou tohoto příznaku skutečnost, že je váš imunitní systém oslaben a určitý patogen zasáhl tuto oblast. Pozor byste si měli dávat i v případě, že jsou vaše rty příliš suché – tehdy by se mohlo jednat o nedostatečnou hydrataci těla nebo nadměrné vystavování se stresu. 

Puchýře a zarudnutí kolem rtů 

Puchýře na rtech bývají nejčastěji důsledkem virové infekce (herpes), ovšem jak uvádí server GlamourMagazine, mohlo by jít také o důsledek alergie na určitou potravinu. Pokud se s tímto příznakem potýkáte, a již nějakou dobu nemizí, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Co se týče zarudnutí kolem rtů, jedná se typicky o jev známý jako periorální dermatitida, která se nejčastěji vyvíjí v důsledku pravidelného olizování rtů. Tehdy totiž dochází k vysušení epitelu, což způsobuje, že zčervenají a začnou svědit. 

Žena ukazuje na ret iZdroj fotografie: Depositphotos
Vrásky nad rty mohou značit emocionální problémy

Vrásky na horních rtech a změna barvy rtů 

Pozor byste si měli dát také v případě, kdy si všimnete, že se kolem vašeho horního rtu začíná objevovat čím dále více vrásek. Tento příznak se nejčastěji objevuje v důsledku fyzických, ale také emocionálních příčin – a podstatně jej zhoršuje časté kouření cigaret. Mnohem závažnějším problémem je poté změna barvy rtů, zejména do modra, což může naznačovat nedostatek kyslíku v těle a špatný krevní oběh. V takovém případě můžete poznat totožné změny i na rukou a nohou. Bílé a bledé rty jsou poté typicky známkou přítomné anémie. 

Pozor na otok rtů 

Otok rtů může být nejen nepříjemný, ale dokáže také snadno ovlivnit váš vzhled. Pokud si jej všimnete, měli byste co nejdříve zpozornět, neboť se může jednat o příznak alergické reakce, zejména na některé kosmetické přípravky. V takovém případě je vhodné začít pozorovat, zda k němu dochází po použití některého z nich – a pokud ano, okamžitě jej přestaňte používat a zajděte se o skutečnosti poradit se svým lékařem, který vám poradí, co dělat dále. Nedávno jsme na webu JakZdravě také varovali o nebezpečné alergii na vodu

Co prozradí o vašem zdraví rty – sledujte strukturu, barvu i plnost. Mohou se skrz ně ozývat důležité orgány

Černé tečky a skvrny na rtech

Černé tečky a skvrny na rtech mohou mít hned několik důvodů, a proto byste je neměly nikdy ignorovat. Jedním z nich je hyperpigmentace, která mimo jiné způsobuje také tmavé skvrny na obličeji, nose a na čele. K jejímu rozvoji často dochází v důsledku dlouhodobého vystavování se slunečnímu záření, což je z hlediska lidského zdraví obecně velmi nebezpečné. Mnohdy dokonce může být tento problém známkou předrakovinného stavu, a proto byste jej nikdy neměli ignorovat a raději co nejdříve řešit s odborníkem. 

S jakými příznaky máte zkušenosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články