Alergie na vodu se projevuje červenými boláky, svěděním a otoky obličeje. Úplné vyléčení zatím není možné

Alergie na vodu je vzácný problém, který může závažné narušit kvalitu života jedince. Jeho léčba spočívá v důležitých změnách některých běžných návyků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alergie na vodu je poměrně závažný, avšak velmi vzácný problém, který významně ovlivňuje kvalitu života jedince – ve skutečnosti je doposud známo pouze 40 nešťastníků na světě, kterým byla tato nepříjemná diagnóza stanovena. Jedná se o problém, který podle lékařky Marc Meth způsobuje, že se člověku při kontaktu s tekutinou objeví na kůže červené skvrny nebo jiné podráždění, a to nehledě na to, zda je voda horká či studená. Pacienti s tímto onemocněním navíc nedokáží snést vlastní pot nebo slzy. 

Co je to alergie na vodu?

Alergie na vodu je lidový název pro onemocnění zvané akvagenní kopřivka – jedná se o formu kopřivky, která se objevuje při přímém kontaktu s vodou, a to buď prostřednictvím kůže nebo jejím požitím. Tento vzácný problém se vyskytuje spíše u žen a jeho první příznaky se obvykle objevují v období dospívání. V současné době bohužel neexistuje žádný lék na toto onemocnění – v mnoha zemích však probíhá výzkum, který by vědcům pomohl získat co nejvíce informací. 

Příčiny a příznaky alergie na vodu

Věda zatím nedokázala přesně určit příčiny alergie na vodu. Existuje však několik hypotéz, přičemž ta nejuznávanější poukazuje na genetický původ – konkrétně by odpovídala mutaci genu 2q21, stejném genu, který je spojován s vrozeným nedostatkem laktázy. Další hypotéza naznačuje, že alergii nezpůsobuje voda jako taková, ale některé látky, které jsou v ní rozpuštěny. Toto tvrzení však mnoho odborníků vylučuje. Je proto nutné provést další studie na toto téma, které by odborníkům pověděly více. 

Charakteristickým příznakem alergie na vodu je výskyt malých červených boláků na kůži o velikosti 1 až 3 milimetry – ty se zpravidla objevují do 5 až 30 minut po kontaktu s vodou či podobnou kapalinou (obvykle pak samy zmizí po 30 až 60 minutách). Je také možné pozorovat malé ranky bez zarudnutí, ale v každém případě se na kůži objevuje pocit pálení nebo svědění. Mezi závažné příznaky tohoto problému poté patří sípání při dýchání, dušnost, otok obličeje a pocit ucpaného hrdla.

iZdroj fotografie: iStock

Léčba alergie na vodu

Alergie na vodu je nevyléčitelná, ovšem existují způsoby, jak zmírnit její příznaky a vyhnout se potenciálnímu nebezpečí. Lékaři se proto v tomto případě zaměřují na užívání antihistaminik, a to 2 hodiny před kontaktem s vodou. Pacientům mohou být také předepsána anticholinergika, jako je skopolamin, nebo různé krémy a oleje (zejména u osob provozujících vodní sporty). Žádný člověk se však nemůže zcela zdržet kontaktu s vodou, a proto by lidé s tímto typem alergie měli přijmout následující opatření:

  • Sprchujte se krátce, a to pouze 2 až 3krát týdně.
  • Při sprchování noste lehké bavlněné oblečení, pokud se nemůžete ubránit přímému kontaktu.
  • Zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny (to pomáhá kompenzovat nedostatek hydratace). 
  • Vyměňte vodu za nealkoholické nápoje nebo ovocné šťávy.
  • Vodu pijte vždy brčkem, abyste zabránili kontaktu vody se rty.
  • Chraňte se před deštěm.
  • Neprovozujte fyzické aktivity, které vedou k nadměrnému pocení.
  • Vyhýbejte se kontaktu s mořem a bazény.

Nejdůležitější je však dodržovat doporučení dermatologa, protože každý případ může být jiný. V současné době také probíhá v několika zemích výzkum, jehož cílem je zjistit příčiny alergie na vodu a možné způsoby její léčby. 

Co si o alergii na vody myslíte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články