Máte na chodidle znaménko? Okamžitě navštivte lékaře, jde o vážný problém

Znaménka se mohou objevit kdekoli na těle. Když se objeví na chodidle, je to více než podezřelé. Proč je dobré vyhledat lékaře a jaké další léze můžete objevit, zjistíte níže.

Bosé nohy od písku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Znaménka a kožní léze by neměly unikat vaší pozornosti. Pokud se znaménko, chcete-li pihy, chovají podivně nebo se vám nezdá jejich vzhled, určitě si je nechte zkontrolovat u dermatologa. To je totiž jediný zaručený způsob, jak odhalit rakovinu kůže včas. Nemusí jít ani o pihy, někdy můžete objevit lézi, jejíž původ vám bude neznámý. I to je důvod pro návštěvu odborníka.

Rakovina kůže – vyléčitelná, ale…

Melanom je název pro zhoubný nádor kůže. Může se objevit u lidí, kteří se vystavují nadměrně slunci. Důležité ale je, že rakovina kůže nevznikne ze dne na den. Je to proces, který trvá dlouho a upozorní na sebe kožními změnami. S těmi musíte přijít včas k lékaři. Nemusí se jednat hned o rakovinu, ale může se z dotyčných lézí v budoucnu stát. Proto je lepší takové léze sledovat nebo rovnou odstranit. Rakovina kůže je vyléčitelná, musí se přijít ale včas.

Melanom na paži iZdroj fotografie: Freepik
Každé podezřelé znaménko nechte zkontrolovat u dermatologa bez ohledu na jeho lokalizaci.

Znaménko na chodidle

Pokud se vám objevilo nové znaménko na chodidle nebo nártu, může to být velmi podezřelý příznak. Nemusí se sice jednat o rakovinu, ale je dobré toto znaménko nechat vyšetřit. Tato lokalizace pihy není běžná, a pokud se objevila nově, měli byste být opatrní. Jak poznat znaménko od melanomu jsme psali na JakZdravě již dříve.

Mateřská znaménka mají velký význam, ovlivňují i náš osud

Další kožní léze

Setkat se nemusíte na nohou jen s pihami. Podle webu Healthline byste měli svým nohám věnovat pozornost hlavně v případech, když se vám na nich objevují nehojící se rány. Často se to děje při cukrovce, jak upozorňuje i web ClevelandClinic. Pokud objevíte rudé skvrny, které mají sklony šupinatět, pak byste měli vyhledat dermatologa, protože se pravděpodobně jedná o lupénku. Další flíčky na těle můžete identifikovat pomocí našeho dřívějšího článku.

Jak často chodíte se znaménky na kontrolu k dermatologovi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články