Alternativy opalování: Možné způsoby, jak získat letní opálení bez rizika poškození kůže

Při kontaktu slunečních paprsků s naší pokožkou dochází k poškození kůže. Okouzlující snědá pokožka je však pro mnohé lákavá. Vyhněte se škodlivému UV záření a vyzkoušejte samoopalovací přípravky. S těmi získáte pleť s čokoládovým nádechem, a přitom snížíte riziko zdravotních komplikací v oblasti kůže.

i Zdroj fotografie: AdobeStock
                   

Jak fungují samoopalovací přípravky? 

Hlavní účinnou složkou samoopalovacích přípravků, která je zodpovědná za požadovaný zlatohnědý vzhled, je sloučenina zvaná dihydroxyaceton (DHA). Ve skutečnosti nejde o žádnou barvu, která by dodala vaší kůži tmavší odstín. Jedná se totiž o bezbarvou sloučeninu cukru. 

Opálení je konečným výsledkem chemické reakce mezi bílkovinami v horních vrstvách pokožky a cukry obsaženými v DHA. Obě složky reagují a vytvářejí rezavě hnědý protein, který je pevně vázán na horní část vaší pokožky, což je důvod, proč se opálení ve spreji nedá snadno smýt. 

Přesto není neobvyklé, že den po aplikaci samoopalovacího přípravku zjistíte, že je vaše povlečení zabarvené. To proto, že v těchto produktech je často barvivo – při aplikaci tak dobře vidíte, kam jste již krém či sprej nanesli. 

Obecně umělé opálení vydrží zhruba týden, vrchní vrstva kůže se totiž odlupuje a s tím se vytrácí i krásné „opálení“. 

Výhody falešného opálení 

S využitím samoopalovacích přípravků nedochází ke změnám v pokožce, které mohou být škodlivé a vést až k rakovině. Nehrozí spálení od slunce, není vyžadována žádná péče po opalování a zdravotní rizika jsou minimální. Vybírat můžete z různých produktů – samoopalovacích krémů, různých nástřiků či krémů s pigmentem.  

Velkou výhodou je, že se nemusíte vystavovat UV paprskům, abyste dosáhli krásného opálení. To zejména z dlouhodobého hlediska prospívá vašemu zdraví a vzhledu. Sluníčko, solária, ale i lampy na nehty vyzařují UV paprsky, které se nejvíce podílejí na vzniku melanomů a dalších druhů rakoviny kůže. 

Nevýhody falešného opálení 

Ačkoli přináší samoopalovací produkty hned několik výhod, mají i určité nevýhody. Ty byste měli vzít v úvahu, než se rozhodnete je použít. 

Látka DHA je považována jako bezpečná při lokální aplikaci – tedy pokud si ji mažete na kůži. Ale vdechování aerosolu je považováno za škodlivé a může mít negativní vliv na plíce. To je problém zejména, pokud se rozhodnete použít sprej. U krému se částečky produktu nikam nerozprašují, aplikace je tak relativně bezpečná. 

Nikdy byste však přípravky s obsahem DHA neměli vdechovat či používat na oblasti se sliznicemi, včetně rtů, nosu a oblasti v okolí očí.  

Pro některé druhy pokožky mohou být tyto produkty obecně škodlivé. Problémem je zejména citlivá pokožka, ekzém a podobné kožní problémy. Zdravotní komplikace totiž může vyvolat i zdánlivě bezpečná parfemace produktu. 

Je falešné opálení skutečně zdravější než to skutečné? 

Obecně se dá říci, že „falešné opálení“ je opravdu zdravější než to, které si dovezete z pláže u moře. Nevystavujete totiž pokožku UV záření. Někteří lidé mají obavy z toho, co se vstřebává do kůže – reakce však probíhá pouze ve svrchní vrstvě pokožky.  Samoopalovací produkty lze tedy označit jako bezpečné. Rozhodně jde o lepší volbu, pokud toužíte po tmavším odstínu pokožky. 

Pokud se rozhodnete pro falešné opálení, je důležité vybrat správný produkt. Na výběr je z různých způsobů aplikace, odstínů barev a podobně. Obecně lze doporučit začínat se světlejšími odstíny, vždy můžete později přejít k těm tmavším. Pokud však zvolíte výrazně tmavý odstín, později budou více patrná místa, na kterých opálení vybledne. Je proto zapotřebí počítat s nutností pravidelné reaplikace, abyste si zachovali okouzlující opálení. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články