Chrápání: jaké jsou jeho příčiny a jak se ho zbavit

                   

Spaní v místnosti s člověkem, který většinu noci nahlas chrápe, je velmi nepříjemné. Máte-li navíc lehké spaní, může pro vás být kvalitní spánek kvůli chrápajícímu partnerovi téměř nemožný. Co s tím? Zapomeňte na špunty do uši a místo toho eliminujte všechny spouštěče.

Příčiny chrápání

Když během spánku dojde k rozvibrování měkkých částí horních dýchacích cest, začne jedince vydávat zvuk, kterému říkáme chrápání. Příčin vzniku tohoto nepříjemného zvuku, který vás může ošidit o příjemný spánek, je celá řada. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších, společně s tipy na to, jak chrápání zamezit.

Jak matrace ovlivňuje chrápání

Věděli jste, že lze chrápání předcházet volbou vhodné matrace? Proležená matrace, ze které vás akorát bolí celé tělo, patří do koše a místo ní byste si měli udělat radost nákupem nové, jež vaše tělo rozmazlí, poskytne mu naprosté pohodlí a ráno se díky ní budete probouzet svěží a plní energie. Kromě vhodně zvolené matrace ale nezapomínejte ani na její údržbu. Čím častěji budete matraci čistit a udržovat v perfektním stavu, tím nižší pravděpodobnost výskytu chrápání. Jedním ze spouštěčů jsou totiž také prachové částečky a pyl, které se drží ve vaší matraci.

i

Usínejte na boku a zamezte otáčení na záda

Spánek na zádech vede mnohem častěji k chrápání. Pokuste se tedy usínat na boku a spánek v této poloze si zajistěte například s použitím tenisového míčku. Míč jednoduše položte za sebe. Protože by vás při změně polohy nepříjemně tlačil do zad, pravděpodobnost, že se v noci přetočíte na záda, se tím razantně sníží. Snazší usínání na boku vám zajistí také vhodně zvolená zdravotní matrace a polštář. Při poloze vleže byste si totiž neměli nijak křivit záda a lámat krční páteř, ale naopak se snažit dosáhnout co nepřirozenější polohy těla. Usínání na boku vám může zpříjemnit také správně zvolená tuhost matrace.

Chrápání a životní styl

Životní styl je dalším faktorem, jenž má na chrápání vliv. Cigarety, alkohol, nadváha, špatná spánková hygiena – to jsou jen některé z věcí, které mohou spustit chrápání. Omezte kouření, snižte svou spotřebu alkoholu a je-li to nutné, pokuste se snížit i svou tělesnou váhu.

Co se spánkové hygieny týče, nastavte si pravidelný denní a noční režim a dodržujte několik zásad:

  • Nekonzumujte tučná a těžká jídla před spaním.
  • Poslední šálek kávy si dopřejte čtyři až šest hodin před ulehnutím do postele.
  • Večer nepijte alkohol.
  • Přestaňte kouřit.
  • Udržujte vhodné podmínky v ložnici. Teplotu udržujte okolo 18 °C.
  • Vstávejte a choďte do postele ve stejný čas, a to i o víkendech.
i

Chrápání v populaci

Chrápání se vyskytuje u mužů dvakrát častěji než u žen. Často se také objevuje u těhotných žen, což je zcela logické. V těhotenství je totiž ženské tělo oteklé, čímž dochází k zúžení dýchacích cest. Co se týče dětí, uvádí se, že chrápou přibližně 3 % z nich. Nejčastější důvod bývá zvětšení nosních a krčních mandlí.

Rozlučte se jednou provždy s nepříjemným chrápáním a udělejte maximum pro to, abyste eliminovali veškeré spouštěče, které k němu vedou. Zaměřte se na polohu, ve které usínáte, ale pozornost věnujte také samotné matraci. Nepodceňujte její pravidelnou údržbu a pečlivě ji zbavujte prachu. I tuhost a materiál matrace mohou mít pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku, proto oba faktory nepodceňujte. Samozřejmě se snažte zapracovat i na své spánkové hygieně, snižte spotřebu alkoholu i cigaret a naučte se chodit do postele a vstávat ve stejný čas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články