Dávkování jako klíč k bezpečnému užívání kratomu: Jak na něj?

Když si domů přinesete vitaminy nebo běžné doplňky stravy, s dávkováním je to jednoduché – prostě se řídíte instrukcemi na obalu. S přírodními látkami, jako je kratom, už to ale bývá složitější. Volba dávky se totiž přímo odvíjí od účinků, které očekáváte. Jak správně nastavit dávkování kratomu? To si v tomto článku prozradíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není kratom jako kratom

Jak už možná víte, jako kratom se běžně označuje prášek z rostliny Mitragyna speciosa, která se řadí do stejné čeledi jako tolik oblíbený kávovník. Stejně jako káva se nejčastěji využívá pro jeho stimulační účinky, avšak v závislosti na druhu a zvolené dávce může mít i opačný, tedy relaxační efekt.

Nicméně druhem nemáme na mysli jinou odrůdu rostliny, ale způsob, jakým se rostlina sklízí a zpracovává. Například u zeleného kratomu je proces zpracování nejšetrnější. Listy se pouze sklidí, usuší a namelou na prášek. V této podobě má rostlina nejsilnější stimulační efekt, a proto je mezi uživateli v mnoha koutech světa nejoblíbenější.

Za pravý opak by se dal považovat červený kratom. U něj se listy po sklizni ještě několik dní fermentují, a teprve poté se suší a melou na prášek. Proces fermentace rostlinu v podstatě předtráví, což pozmění její účinek, který je pak spíše uvolňující. Ve finále pak tento doplněk stravy může pomoci se spánkem či bolestí.

Mimo zeleného kratomu můžete na trhu najít i jiné druhy, jako je bílý, žlutý nebo hnědý. Zjednodušeně by se dalo řídit pravidlem, že čím „tmavší“ druh, tím více je rostlina zpracovaná, což vede i k více sedativnímu efektu. Mějte však na paměti, že barevné označení slouží pouze pro orientaci a každý druh kratomu na pohled vypadá prakticky stejně.

Jak dávkovat kratom?

Nejprve je třeba uvést na pravou míru, že kratom a jeho alkaloidy odpovědné za účinky na lidský organismus, nepatří mezi oficiální léčiva. V současné době existuje jen omezené množství studií zaměřených na jeho působení, a tak jej oficiální orgány pro regulaci léčiv nedoporučují pro použití v medicíně. 

V praxi to znamená, že zatím neexistují žádné stanovené normy pro bezpečné užívání kratomu. Dávku je tak třeba stanovit na základě faktorů, jako je tělesná stavba, zdravotní stav, předchozí zkušenosti s kratomem, zvolený druh a požadovaný účinek.

Nejlepší cestou je začít s velmi malou dávkou a na základě pozorování svého těla a psychiky ji postupně navyšovat, dokud nebude výsledný efekt optimální. Podle účinků se pak dávkování kratomu rozděluje na: 

  • nízkou (1–5 gramů) – zpravidla přináší energizující účinek, zlepšuje náladu, podporuje kognitivní funkce, myšlení a paměť;
  • vysokou (5–15 gramů) – přináší fyzickou i psychickou relaxaci, usnadňuje usínání a přináší úlevu od bolesti.

Jakákoliv dávka převyšující 15 gramů denně už se pak považuje za riskantní a může vyvolat vedlejší účinky. Ty pak mohou zahrnovat například sucho v ústech, svědění kůže, časté močení, bolesti hlavy, letargii, závratě, zácpu, nevolnost a zvracení nebo změny nálady. 

Při vysazení kratomu po jeho dlouhodobém užívání se pak mohou objevit také mírné abstinenční příznaky, zejména pak úzkost a deprese.

Správné dávkování je klíčem k užívání jakéhokoliv doplňku stravy a kratom rozhodně není výjimkou. Pokud chcete docílit požadovaného efektu, tou nejlepší cestou je postupné zvyšování dávky a naladění na své tělo a psychiku. Jen tak se můžete úspěšně vyhnout nepříjemným vedlejším účinkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články