Kratom pro dokonalý relax na dovolené? Pozor na rozdíly v evropské legislativě

i Zdroj fotografie: Depostiphotos
                   

Jste zvyklí, že vám kratom pomáhá relaxovat? Pak si ho nejspíš chcete vzít s sebou i na dovolenou. Pozor ale na to, že v některých zemích není držení kratomu povolené. Najdou se i státy, kde vás za zanedbatelné množství můžou zavřít do vězení, jinde pro změnu zaplatíte tučnou pokutu. Kam můžete s kratomem bezpečně vycestovat?

I u nás v „šedé zóně“

Kratom je předmětem sporů už od pradávna a nic na tom nemění ani dnešní moderní doba. Internetový prodej v mnoha zemích situaci naopak ještě zkomplikoval. Online si ho totiž snadno koupí naprosto každý, včetně dětí a teenagerů do 18 let. 

Jenže tento prášek pochází z rostliny mitragyna speciosa, která obsahuje alkaloidy s psychoaktivními účinky. V nižších dávkách tedy zpravidla působí jako stimulant a v těch vyšších naopak prohlubuje relaxaci a navozuje příjemný pocit uvolnění. 

V Česku se například kratom může prodávat jen jen jako sběratelský předmět. Za držení několika gramů vás nikdo trestat nebude, ale pokud byste ho chtěli prodávat mladistvým, do problémů už se dostat můžete. Další nebezpečí pak číhá za hranicemi, především v Polsku a na Slovensku. Obě země totiž kratom zakázaly a nejen jeho užívání, ale i držení považují za nepřípustné.

Kratom u našich sousedů

Německo je v tomto směru moderní a progresivní zemí. Jeho vláda se tedy řídí heslem: „Kratom prodej, komu chceš, a sám ho také konzumuj, jak je ti libo.“ Možné závislosti nebo jiné problémy příliš neřeší. 

V Rakousku vás ale stejný přístup pravděpodobně překvapí. Ano, i v této alpské zemi je kratom povolený a seženete ho jak na specializovaných e-shopech, tak v kamenných prodejnách. Bez obav si ho tedy můžete přibalit do batohu, ať už se chystáte procházet po horách nebo slunit u jezera. Jen myslete na bezpečnost, poslouchejte své tělo a nepřehánějte to s množstvím ani s počtem dávek.

Odpočinek u moře s kratomem? 

V Itálii je kratom považován za zdraví nebezpečný a tamní zákony ho od roku 2016 přísně zakazují. Určitě s sebou tedy nevozte ani minimální množství. Pokud potřebujete energii, můžete si dopřát lahodnou kávu. Večerní pohodu si pro změnu můžete zpříjemnit kvalitním vínem. I v tomto případě ale platí, že všeho s mírou. 

Více ale určitě překvapí striktní přístup Chorvatů, kteří kratom také považují za škodlivou látku. Nezáleží přitom, jestli jde o nejznámější zelený nebo například žlutý či červený kratom. Jako turistům vám sice hrozí pouze finanční pokuta, ale může se vyšplhat až do výše 1000 eur, což už vám dovolenou značně znepříjemní. 

Na závěr ale máme dobré zprávy. Řekové potvrzují svůj benevolentní přístup a kratom na svých plážích ani u hotelů nezakazují. A stejně se k problematice staví i Španělé. Pokud ale do těchto zemí pojedete autem, myslete na to, abyste neměli problém cestou. Například Francie totiž kratom zařadila na seznam nebezpečných psychotropních látek. Od roku 2020 se mu tedy na jejím území musíte vyhýbat. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články