Opruzeniny u cvičení

Nejdřív trénink, pak rozcvička před závodem a jdete na to! Co horšího by vás v této chvíli mohlo vyřadit ze hry než opruzenina? Ač se to může zdát úsměvné, v reálu zapařená a sedřená kůže z cvičení opravdu není žádná banalita. Proto ať už rádi běháte, jezdíte na kole nebo se věnujete jakémukoliv sportu, nenechte se jí zastavit a raději opruzení předcházejte.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Proč sportovcům hrozí opruzeniny

Pokožka potřebuje dýchat. Pokud je permanentně vlhká, začnou na ní bujet bakterie a plísně. Když její povrch ještě něco podráždí, problém je na světě. Opruzenina je velmi bolestivá dermatitida, která vznikne narušením nejvrchnějších vrstev pokožky. Takto “otevřená” kůže nejen bolí, ale je i vstupní branou pro infekci.

A proč by se o opruzeniny měli zajímat zrovna sportovci? Protože právě oni jsou vystaveni hned několika rizikovým faktorům vzniku opruzenin současně:

  1. Při sportu se člověk pořádně zahřeje. Vlhká a teplá kůže je ideální prostředí pro bakterie a kvasinky.
  2. Tření kůže o kůži nebo o oblečení pokožku mechanicky poškozuje.
  3. Pot porušenou pokožku dráždí.

Prevence opruzení u sportovců

Ze všeho nejlepší je už dopředu s rizikem vzniku opruzeniny počítat a chytře mu předejít.

Správně se oblečte

Dobrou taktikou, jak se vyhnout vzniku opruzenin během sportování, je výběr padnoucího sportovního oblečení. Oděv nesmí nikde škrtit, pozor také na švy. Při delším sportování i nepatrné (ale zato nespočetněkrát opakované) tření pokožku odře. Hlavně vytrvalostní sportovci proto tření musí zcela eliminovat. Třeba běžci na dlouhých tratích před startem přelepují i prsní bradavky, protože pouhé tření trička by je na dlouhé trase odřelo.

Zároveň má oděv být všude tam, kde by se mohla sdírat kůže o kůži. Náchylná jsou hlavně třísla a podpaží. Opruzenina ale může vzniknout prakticky ve všech kožních záhybech třeba pod koleny nebo u žen pod prsy.

Kromě padnoucího oblečení a prádla hleďte také na materiál. Dobré funkční sportovní oblečení odvádí pot od pokožky a pomáhá ji držet v suchu. Samozřejmě je nutné oděv vždy přizpůsobit počasí.

Hygienická čistota

Pot je sám o sobě dráždivý, navíc ho vesele rozkládají bakterie přirozeně žijící na kůži. To je nejen zdrojem zápachu, ale také cestou ke vzniku opruzení. Po sportovním výkonu je proto příjemné i zdravé se osprchovat a následně kůži dobře osušit. Že jste někde v divočině a nejbližší sprchový kout je daleko? Pomoci můžou aspoň vlhčené ubrousky nebo převlečení do čistého a suchého oděvu.

Jak léčit opruzeniny

Snažili jste se držet pokožku v suchu a čistotě, ale přesto jste se neubránili vzniku opruzeniny? Mažte pokožku zinkovým krémem nebo mastí. Zinek pokožku zklidní a vysuší. Pokud se opruzenina ne a ne zahojit, hledejte za problémem infekci kvasinkami a pokožku ošetřujte krémem s obsahem antimykotika. Aby byla kůže chráněná a v suchu, můžete ji překrýt i prodyšnou náplastí nebo obvazem. Tak se zase rychle vrátíte ke skvělým výkonům!

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články