Váček, který nelze brát na lehkou váhu

Cítíte tlak v břiše, nasahala jste si bulku v prsu nebo jinde na těle? Zřejmě se bude jednat o nezhoubnou dutinu vyplněnou tekutinou či hustou hmotou. Přesto je potřeba si tuto diagnózu nechat co nejdřív potvrdit u lékaře.

                   

Tvoří se na nejrůznějších místech těla: pod kůží, v orgánech břišní dutiny, v prsou, ledvinách, játrech… Dutiny nebo váčky nejrůznějších velikostí od několika milimetrů až po desítky centimetrů. Jejich vznik není úplně objasněn, jsou spojeny s oslabenou imunitou, parazity v organismu, alergiemi, kandidózami z přemnožených kvasinek. Cysta pod kůží lze objevit rychle, snadno si je dotykem nahmatáte jako bouličku – na pohmat měkkou a pružnou – ty v břiše, na nejrůznějších orgánech jsou bezpečně skryté, ale jak se zvětšují, začínají utiskovat orgány v břiše či narušují fungování samotného hostitele a ten začne reagovat bolestivostí, případně obtížemi při fungování.

Parazité i ucpané vývody žláz

Naprostá většina cyst jsou nezhoubné útvary, které se vyvinuly z ucpaných žláz, v nichž se hromadí škodliviny a ty se opouzdří, vzniknou důsledkem vývojových vad, které neomezují zdraví jedince, někdy se v nich zapouzdří parazit, jindy po velkém úderu prasknou cévy, tvoří se krevní sraženina a ta si natahuje tekutinu z okolních tkání a tvoří dutinu.

Nejčastější jsou ty hormonální

Cysty na vaječnících a v prsou jsou nejčastějšími typy cyst, které se vyskytují u žen. Způsobují je hormonální nerovnováha v organismu. Tehdy vítězí produkce estrogenu nad progesteronem. Onemocnění se říká syndrom polycystických ovárií a patří k velmi častým hormonálním poruchám žen v reprodukčním věku. Je typická chronickou anovulací a nadbytkem mužských hormonů androgenů. Ženy mívají až deset cyst ve vaječnících najednou a s nimi spojené další projevy této nerovnováhy: nadměrné ochlupení v partiích těla typických pro muže (záda, hrudník, knírek), zvýšené padání vlasů a zvětšující se kouty, jsou velmi často obézní (ve 20-80 % případů), ztrácejí ovulaci nebo ji vůbec nemají, mají jen velmi nepravidelnou menstruaci a tyto příznaky vedou k jedinému: žena nemůže otěhotnět nebo velmi často potrácí. S ohledem na celkový stav organismu pacientky hrozí riziko metabolického syndromu: kombinaci obezity, vysokého krevního tlaku, vysokého obsahu tuků v krevní plazmě, což je dáno nejen hormony, ale i nevhodným životním stylem. Je třeba radikální změna: snížit příjem kalorií a zvýšit množství pohybu. O minimálně 5– 0 % snížit tělesnou hmotnost a léčit se. Většinou se jedná o hormonální léčbu.

Léčba

Záleží na tom, zda jsou cysty nezhoubné, kde jsou uložené a jak velké. Někdy se u menších dutinek čeká, zda se samy nevstřebají (cysty v prsu), lékař nasazuje hormonální léčbu (cysta na vaječníku) nebo se může dutinka chirurgicky odstranit. Pod ultrazvukem se z ní vysaje tekutina a ta se dá na rozbor. Aby byla jistota, že se nejednalo o nebezpečný zhoubný novotvar. V každém případě je dobré pozorovat chování vlastního těla a pokud máte pocit, že cítíte podivný tlak v břiše, nahmátnete si nějakou bulku, vždy co nejdříve navštívit odborníka. Zde ztrácet čas není namístě!

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Petr Šindelář

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Folklorní tanečníci v krojích zaskočili porotu, když začala hrát skladba od Michaela Jacksona. „Každý to bude chtít tančit,“ prohlásil Slávik
Události247
Události247
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč je ženám pořád zima? Pro zimomřivost je více předpokladů, problém spočívá v hormonech
adbz
adbz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě