Váček, který nelze brát na lehkou váhu

Cítíte tlak v břiše, nasahala jste si bulku v prsu nebo jinde na těle? Zřejmě se bude jednat o nezhoubnou dutinu vyplněnou tekutinou či hustou hmotou. Přesto je potřeba si tuto diagnózu nechat co nejdřív potvrdit u lékaře.

                   

Tvoří se na nejrůznějších místech těla: pod kůží, v orgánech břišní dutiny, v prsou, ledvinách, játrech… Dutiny nebo váčky nejrůznějších velikostí od několika milimetrů až po desítky centimetrů. Jejich vznik není úplně objasněn, jsou spojeny s oslabenou imunitou, parazity v organismu, alergiemi, kandidózami z přemnožených kvasinek. Cysta pod kůží lze objevit rychle, snadno si je dotykem nahmatáte jako bouličku – na pohmat měkkou a pružnou – ty v břiše, na nejrůznějších orgánech jsou bezpečně skryté, ale jak se zvětšují, začínají utiskovat orgány v břiše či narušují fungování samotného hostitele a ten začne reagovat bolestivostí, případně obtížemi při fungování.

Parazité i ucpané vývody žláz

Naprostá většina cyst jsou nezhoubné útvary, které se vyvinuly z ucpaných žláz, v nichž se hromadí škodliviny a ty se opouzdří, vzniknou důsledkem vývojových vad, které neomezují zdraví jedince, někdy se v nich zapouzdří parazit, jindy po velkém úderu prasknou cévy, tvoří se krevní sraženina a ta si natahuje tekutinu z okolních tkání a tvoří dutinu.

Nejčastější jsou ty hormonální

Cysty na vaječnících a v prsou jsou nejčastějšími typy cyst, které se vyskytují u žen. Způsobují je hormonální nerovnováha v organismu. Tehdy vítězí produkce estrogenu nad progesteronem. Onemocnění se říká syndrom polycystických ovárií a patří k velmi častým hormonálním poruchám žen v reprodukčním věku. Je typická chronickou anovulací a nadbytkem mužských hormonů androgenů. Ženy mívají až deset cyst ve vaječnících najednou a s nimi spojené další projevy této nerovnováhy: nadměrné ochlupení v partiích těla typických pro muže (záda, hrudník, knírek), zvýšené padání vlasů a zvětšující se kouty, jsou velmi často obézní (ve 20-80 % případů), ztrácejí ovulaci nebo ji vůbec nemají, mají jen velmi nepravidelnou menstruaci a tyto příznaky vedou k jedinému: žena nemůže otěhotnět nebo velmi často potrácí. S ohledem na celkový stav organismu pacientky hrozí riziko metabolického syndromu: kombinaci obezity, vysokého krevního tlaku, vysokého obsahu tuků v krevní plazmě, což je dáno nejen hormony, ale i nevhodným životním stylem. Je třeba radikální změna: snížit příjem kalorií a zvýšit množství pohybu. O minimálně 5– 0 % snížit tělesnou hmotnost a léčit se. Většinou se jedná o hormonální léčbu.

Léčba

Záleží na tom, zda jsou cysty nezhoubné, kde jsou uložené a jak velké. Někdy se u menších dutinek čeká, zda se samy nevstřebají (cysty v prsu), lékař nasazuje hormonální léčbu (cysta na vaječníku) nebo se může dutinka chirurgicky odstranit. Pod ultrazvukem se z ní vysaje tekutina a ta se dá na rozbor. Aby byla jistota, že se nejednalo o nebezpečný zhoubný novotvar. V každém případě je dobré pozorovat chování vlastního těla a pokud máte pocit, že cítíte podivný tlak v břiše, nahmátnete si nějakou bulku, vždy co nejdříve navštívit odborníka. Zde ztrácet čas není namístě!

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Petr Šindelář

Zobrazit další články