Zvonění v uších – co s ním?

                   

Věrný společník, vtíravý vysokofrekvenční zvuk, který vás doprovází na každém kroku. Tinnitus je zdravotní problém, který zatím nebyl dostatečně probádán a vysvětlen. Může vznikat z různých příčin, proto i jeho léčba je problematická. Často navíc bývá tento neduh bagatelizován. 

i

Příčiny zvonění v uších

Jak už jsme naznačili v úvodu, přesné mechanismy vzniku tinnitu medicína zatím nezná. Existuje ale několik faktorů, které při jeho rozvoji pravděpodobně hrají roli.

  • Hlučné prostředí nebo hluk obecně

Rizikem je dlouhodobé vystavení působení hlasitého hluku, ale také krátkodobý intenzivní zvuk. Ohroženi jsou například zaměstnanci, kteří každodenně přicházejí do kontaktu s hlučnými stroji na pracovišti nebo lidé vystavovaní zvukům střelnice.

  • Věk

Vyšší věk je významný rizikový faktor. Přestože se zvonění v uších v důsledku poškození nebo nemoci může objevovat už u mladších věkových skupin, u starších lidí se s ním setkáváme častěji. Tento jev nejspíš souvisí s poškozením struktur vnitřního ucha vlivem stáří.

  • Zranění v oblasti hlavy nebo ucha

Zvonění v uších může být způsobeno i primárním fyzickým poškozením

  • Nemoci a záněty

Hovoří se o vlivu cévních onemocnění nebo trombózy. Byla ale hlášeny i případy, kdy lidem začalo zvonit v uších po prodělaných zánětlivých onemocněních. Například po covidu.

  • Psychosomatické příčiny

Někdy může mít tinnitus i psychosomatický původ. Vzniká třeba na základě prožitého traumatu nebo dlouhodobého stresu. V takovém případě může nemoc zmírnit správně vedená psychoterapie.

i

Jak předcházet rozvoji onemocnění

Prevence tkví především v omezení rizikových faktorů. Věk nebo propuknutí zánětu sice příliš neovlivníte, můžete svůj sluch ale chránit před nadměrným hlukem, který je nejčastější příčinou vzniku problému. Pokud už musíte být v hlučném prostředí, chraňte svůj sluch pomůckami – například špunty nebo speciální protihluková sluchátka vám určitě dobře poslouží. 

Je dobré také zařadit režimová opatření. Snižte míru působícího stresu, omezte alkohol, kofein a kořeněná jídla. Někteří pacienti udávali zhoršení příznaků po nadměrném přísunu glutamátu, pro jistotu jej tedy požívejte co nejméně. 

Jak léčit pískání v uších

Léčba je vzhledem k neznámé etiologii nemoci stále obtížná. Některým pacientům může pomoci zvládat nepříjemné zvuky jejich překrytí. Terapeutické nahrávky, zvuk zurčící vody, poslech hudby s delta vlnami nebo bílý šum. To jsou tipy, které vám mohou pomoci překonat nepříjemné pocity.

Další možností je TRT terapie. Tu v Česku provádí například Thomayerova nemocnice nebo klinika Opava Medica. Pacient postupně snižuje vnímání nepříjemného pískání až k hranici toho, kdy jej tento zvuk už dále neobtěžuje. Další metodou je například laserová terapie. Její účinky ale nebyly dostatečně prozkoumány ani potvrzeny. Je také možná léčba kortikoidy a infuzemi. Především tam, kde je příčinou vzniku problému nějaké zvukové trauma. Můžete pracovat i s hypotézou o psychosomatické příčině problému. Léčbou bude v takovém případě je kvalitní psychoterapie, kterou je možné kombinovat i s hypnoterapií.

i

Žádná léčba v dnešní době ještě bohužel není stoprocentně účinná. Nicméně pokud vy
sami trpíte problémy v této oblasti, vězte, že věda kráčí dopředu mílovými kroky.
Pokud vám nepomůže žádná z výše zmíněných metod, určitě se v blízké budoucnosti
objeví metoda nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články