Co musíte vědět o systémové skleróze | JakZdravě.cz

Začíná suchou kůží, pak se šíří do všech orgánů. Vážná nemoc, která postihuje mnohé, ale téměř nikdo o ní neví

Na světě je celá řada nemocí, které dodnes udivují i samotné lékaře a odborníky. Mezi ně patří i systémová skleróza, která je pro tělo velmi nebezpečná a boj s ní je velmi těžký.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Systémová skleróza patří mezi skutečně vzácná chronická onemocnění, při kterém dochází k abnormálnímu poškození kůže, kloubů, pohybového aparátu jako takového, a také ke značným potížím s vnitřními orgány. Léčba je velmi náročná a často nespecifická a většina případů končí bohužel tragicky. Koho tato nemoc postihuje, jak se projevuje a na které kroky je během léčby kladen největší důraz? Revmatoložka MUDr. Alana M. Nevares vytvořila precizní práci pro pomoc a základní informování postiženým i všem, kdo se o tuto problematiku zajímají.
Co je systémová skleróza

Systémová sklerodermie, též progresivní systémová skleróza, je závažné a velice nebezpečné autoimunitní onemocnění pojivých tkání. Ta vlivem chronického ukládání nadměrného množství kolagenu do menších cév kornatí nebo může dojít i k jejímu doslovnému zjizvení. To pak člověku limituje, a v pozdějších fázích dokonce znemožňuje pohyb a celkovou kvalitu života. Onemocnění postihuje nejčastěji pokožku kolem prstů, loktů, ale i okolí kloubů a pohybového aparátu a v pozdějších stádiích také vnitřní orgány.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny vzniku systémové sklerózy

Ačkoliv nebyla přesná příčina vzniku tohoto onemocnění prozatím zjištěna, lékaři a odborníci se po letitých zkušenostech přiklánějí k názoru, že by se mohlo jednat o vliv genetických predispozic, nebo také některých vnějších faktorů prostředí či následek práce s různými druhy chemikálií a s nebezpečnými látkami. Zajímavým poznatkem také je, že toto onemocnění ve většině případů trápí spíše ženy, a to dokonce až osmkrát častěji.

Základní rozdělení onemocnění

Jelikož je systémová skleróza nemocí s poměrně osobitými příznaky, lze ji podle přesného postižení a rozsahu rozdělit na dva druhy. Prvním z nich je skleróza lokalizovaná, která postihuje pouze kůži a tkáně v dané oblasti, druhým je poté skleróza systémová, u které jsou zasaženy také vnitřní orgány. Podle závažnosti lékaři toto onemocnění rozdělují též na CREST syndrom a difúzní sklerodermii.


iZdroj fotografie: Depositphotos

CREST syndrom systémové sklerózy

CREST syndrom neboli limitovaná systémová sklerodermie postihuje nejčastěji pouze některé části těla, jako jsou loketní klouby, klouby prstů, obličej, nebo kůže dlaní a nohou. Označení CREST pochází od nejčastějších a nejtypičtějších příznaků tohoto druhu onemocnění, což jsou kalcinóza, Raynaudův fenomén, ezofageální dysfunkce, teleangiektázie a sklerodaktylie.

Difúzní systémová skleróza

Pacienti, u kterých je diagnostikována difúzní systémová sklerodermie, mívají zpravidla horší průběh a také mnohonásobně širší rozhraní této nemoci. Dochází u nich tedy k výraznějšímu postižení kůže i vnitřních orgánů a vyloučeny nejsou ani přidružené zdravotní komplikace. Mezi základní symptomy patří značné změny na cévách a kloubech, skleróza velkých oblastí kůže, poškození funkcí několika vnitřních orgánů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky systémové sklerózy

Na počátku nemoci trpí většina lidí klasickými symptomy, které jsou typické pro řadu potíží. Jedná se například o dlouhotrvající a silnou únavu, nevysvětlitelné hubnutí a podobně. Postupem času však nemoc začne krystalizovat a s ní také její příznaky a orgánové změny, které nastanou. Někdy se jako první projeví typické kožní projevy, někdy nastoupí hned postižení vnitřních orgánů. Mezi nejčastěji projevované příznaky tedy patří:

 • zjizvení pojivé tkáně
 • kožné léze a nepříjemné otoky
 • tuhnutí kůže (ta je nepřirozeně lesklá, pevná a napjatá)
 • rýhování kolem úst
 • fialovění prstů, nosu či jazyka
 • brnění či pálení konkrétních oblastí z důvodu uzavření cév
 • poruchy funkce jícnu
 • polykací potíže a pálení žáhy
 • tuhnutí kůže prstů a jejich zhoršená pohyblivost
 • drobné červené tečky na rukou či obličeji
 • nepřirozené uzlíky v podkoží
 • bolesti kloubů a svalů

iZdroj fotografie: Depositphotos

Diagnostika a léčba systémové sklerózy

Stejně jako u většiny nemocí, i u systémové sklerózy je základním a stěžejním bodem právě její správná diagnostika. Ta však může být pro lékaře skutečně tvrdým oříškem. Důvodem je totiž rozsáhlé a různorodé postižení, které způsobuje a které může působit i jako vodítko k mnoha dalším autoimunitním onemocněním. Důležité je proto správné rozeznání klinických projevů, a následné potvrzení na základě laboratorních vyšetření.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak to již bývá, po diagnóze následuje léčba. Jelikož se však jedná o nevyléčitelné onemocnění, existují pouze terapie, které postiženému zkvalitní život a uleví od nepříjemné bolesti či řady omezení. Předepisovány jsou jak léky, tak také uvolňující masáže či speciální koupele, bandáže a podobné úlevu přinášející prostředky.

Setkali jste se někdy s touto nemocí? Dejte nám vědět do komentáře.

Zdroj: Msdmanuals

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů