3 šálky kávy denně a je po srandě: Tohle by měl vědět každý, kdo ji pije

Pravidelná konzumace kávy nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Je ovšem důležité, abyste to s ní nepřeháněli a pili jí rozumně.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tema / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Káva je oblíbený nápoj, bez kterého si mnozí lidé již nedokáží představit své ráno. Pokud ji máte rádi i vy, rozhodně byste měli vědět o jejích blahodárných zdravotních přínosech, které nabízí – a to počínaje lepší kontrolou hladiny cukru v krvi až po protizánětlivé vlastnosti. Je samozřejmě důležité, abyste vždy konzumovali kvalitní druh kávy z pražených zrn, nikoliv pouze rozpustnou kávu. Stejně tak byste to s tímto oblíbeným nápojem neměli přehánět, protože příliš všeho může skutečně škodit. 2 až 3 šálky denně budou ideální. 

Káva a lidské zdraví

Vědci po mnoho let polemizovali o tom, zda má pravidelná konzumace kávy dobrý nebo špatný vliv na lidské zdraví. V současné době však po provedení mnoha odborných studií vyšlo najevo, že tento oblíbený nápoj výrazně prospívá organismu a mnoha nezbytným tělesným funkcím – kromě toho tělo nijak nepoškozuje, jak si mnozí myslí. Pokud si tedy bez tohoto nápoje nedokážete představit své ráno ani vy, rozhodně byste měli věnovat pozornost tomu, jak skutečně prospívá vašemu zdraví. 

Užitečné vlastnosti kávy

Káva je skvělý nápoj, který pomáhá snižovat hladinu jaterních enzymů v játrech a zpomaluje jizvení jaterní tkáně. To znamená, že může být velmi užitečná například při léčbě pacientů s hepatitidou C – její zvýšený příjem v takovém případě pomáhá zastavit postup onemocnění a orgán regeneruje. To navíc platí nejen pro běžnou kávu, ale také pro tu, která neobsahuje kofein. Jediný produkt, kterému byste se měli vyhýbat, je instantní káva, která bohužel nepřináší žádné výhody a často nechutná ani tak dobře. 

Národní onkologický ústav v americkém Marylandu navíc provedl studie, jejichž výsledky naznačují, že káva zpomaluje růst rakovinných buněk a také snižuje rychlost vzniku jaterní cirhózy – během studií byly tyto faktory sledovány u mnoha pacientů, a to po dobu 4 let, během kterých se vědci přesvědčili o nepopiratelných výhodách kávy. Samozřejmě se jednalo o kvalitní druh tohoto nápoje, nejlépe z vulkanických oblastí, které zpravidla obsahují více minerálů a mají lepší účinky na zdraví. 

Šálek kávy z kávovaru iZdroj fotografie: Pixabay
Pravidelná konzumace kvalitní kávy podporuje lidské zdraví

Tento úžasný produkt je však užitečný nejen pro játra, ale také pro celkové zdraví organismu a podporu imunitního systému – obsahuje totiž vysoké množství antioxidantů, kterými dokáže předčit jakékoliv ovoce nebo zeleninu. Právě díky nim je pravidelná konzumace kávy skvělou prevencí před rozvojem nebezpečných onemocnění, infekcí a také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Pokud navíc budete pít kávu bez přidaného cukru, mléka nebo smetany, pomůže vám nastartovat organismus a tím také zhubnout přebytečná kila. 

Lék na šťastné stáří 

Každodenní konzumací kávy si také můžete zajistit šťastné a zdravé stáří. Tento jedinečný produkt totiž účinně zabraňuje rozvoji mnoha neurologických onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby (až o 65 %) a senilní ztrátě paměti. Abyste mohli z tohoto nápoje vytěžit co nejlepší výsledky, můžete pít klidně i 3 šálky denně – záleží samozřejmě také na tom, jak silnou kávu použijete. Pokud ji však budete pít každý den, zajistíte si tím pevné zdraví a váš mozek bude pracovat bez jakýchkoliv poruch i ve stáří. 

Jak často pijete kávu vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články