5 dokonalých potravin, které zatočí se stresem a úzkostí

Každý to zná – ať už se jedná o novou práci, důležitý pohovor, školní zkoušky či cokoli jiného, pociťujeme stres. Mnohdy je opravdu složité najít něco, co nám pomůže se tohoto neblahého pocitu zbavit. A pokud je stres a úzkost dlouhodobá, podepíše se na našem fyzickém i emočním zdraví.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Takový fakt může zvyšovat riziko mnoha vážných onemocnění, jako je srdeční choroba, snížení imunity, vyčerpanost, autoimunitní onemocnění, deprese a mnoho jiného. Ovšem, existují některá jídla, která vám pomohou stres lépe zvládnout a uvolnit se, která to jsou? Vyzkoušíte je také?

Batáty – sladké brambory

V dnešní době jsou batáty jednoduše k dostání, a to v každém větším obchodě. Obsahují bohatý zdroj sacharidů a důležitých živin, které pomáhají zvyšovat kortizol – stresový hormon pomáhající tělu bojovat se stresem. Tělo dokáže kortizol určitým způsobem regulovat a chránit, ale pokud je stres častý či přešel spíše do chronické fáze, může nastat dysfunkce kortizolu. Takový fakt vede ke zvýšenému riziku vzniku zánětu v těle, bolestem a již zmíněným výše uvedeným chorobám. Batáty jsou ceněnou potravinou doplňující tělu potřebné sacharidy, vitamin C, B, draslík a mnoho jiných vitamínů a minerálních látek. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Domácí vejce

Poslední dobou se stalo vejce velmi diskutovanou potravinou, která bojuje o svou přízeň. Řekněme tedy, že právem. Rádi bychom ale upozornili, že vejce by měla pocházet z dobrého chovu či by měla být nejlépe domácí. Pokud si vejce dopřejete klidně i  čtyřikrát do týdne, jistě svému zdraví prospějete. Vejce je působivá potravina označována za multivitamín přírody. Obsahují minerály, vitamíny, aminokyseliny i potřebné antioxidanty regulující stres. Také musíme zmínit bohatý zdroj cholinu, který se nachází ve velkém množství pouze v málokterých potravinách. Cholin je skvělou živinou pro správnou funkci mozku a také chrání před stresem.    

Tučné ryby

Ryby byste si měli dopřát alespoň dvakrát do týdne. Pokud si je zvládnete dopřát třikrát, uděláte nejlépe. Vybírejte z ryb: losos, sardinky, tuňák a makrela. Tyto ryby jsou velmi bohaté na omega-3 tuky a vitamin D, ale také ostatní živiny snižující stresovou zátěž, a navíc zlepšují náladu. Společně s vitaminem D prospějí vašemu duševnímu zdraví.    

iZdroj fotografie: Pixabay

Petržel

Petržel je bylinka, která by neměla chybět v žádné zahrádce. Obsahuje velké množství karotenoidů, flavonoidů a antioxidantů, které bojují s volnými radikály v těle a zároveň chrání před oxidačním stresem. Takový nepříznivý oxidační stres se pojí s vážnými nemocemi – špatného duševního zdraví – depresí a úzkostí.     

Česnek

Aromatická zelenina, která je brána jako přírodní antibiotikum. Může se pyšnit vysokým obsahem síry zvyšující glutathion. Tedy antioxidant ochraňující tělo před stresem.   

Také obsahuje značné množství vitaminu A, B, C, E a mnoho minerálů. Má také antibakteriální, antivirotické účinky a spolehlivě likviduje přemnožené bakterie e.coli ve střevech. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články