Čekanková káva pobláznila Česko. Zdravá alternativa pomáhá s hubnutím a trávením. Střeva udržuje pěkně v chodu

Čekanková káva je bezkofeinová alternativa, která má chuť jako káva.  Dodá vašemu tělu látky, které mu pomohou správně fungovat a je tak perfektní do začátku každého dne.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento druh kávy se vyrábí z rostliny jménem čekanka obecná. Dle slov Makayla Meixner MS, RDN patří mezi výjimečně přínosný zdroj vlákniny. Káva se z této rostliny vyrábí pražením a mletím jejích kořenů. Chuť této kávy má oříškový ocásek. Často se používá jako bezkofeinová náhražka kávy, nebo se přidává ke jávě k zlepšení její cuti. Skrze staletí byla používána jako náhražka kávy v dobách, kdy kávy bylo poskromnu.

Proč pít kávu z čekanky

Káva z čekanky má mnoho přínosných benefitů. Její hlavní předností je obsah vysoce kvalitní vlákniny a vitamíny jako je například vitamín B6 nebo třeba mangan. Vysoký obsah vlákniny vám může být velkým přínosem v případě, že se pokoušíte o vyvážený jídelníček, jelikož zdravého denního příjmu vlákniny je často velmi obtížné dosáhnout. Přispívá tak pro zdravou funkci trávicího traktu a může vám tak pomoci při hubnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak pomáhá čekanka trávení

Čekankový kořen je kvalitní zdroj vlákniny. Obsahuje také inulin, což je typ vlákniny, který podporuje vznik bakteriích prospěšných pro naše střevo. Vysoký obsah vlákniny také podporuje průchodnost střev, takže je ideální volbou v případě zácpy. Dejte si ale pozor na sirupy z čekanky. Ten je totiž v podstatě čistá vláknina a když to s ním přeženete, s velkou pravděpodobností vás se budete potýkat opačným problémem, než je zácpa.

Používáním čekanky můžete zhubnout

Z čekankového kořene se vyrábí sladidla. Ttyto sladidla jsou nejen plná vlákniny, navíc jsou perfektní alternativou normálního rafinovaného cukru, který vašemu tělu na rozdíl od čekanky naopak spíše přitíží. Čekankový kořen navíc obsahuje inulin, který pomáhá udržet hladinu cukru v krvi v normálu. Je perfektní pro lidi, kteří mají problémy s cukrovkou, jelikož si bez výčitek mohou osladit život a navíc s vědomím, že tím přispěli svému tělu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Omezte příjem kofeinu zdravou alternativou

V případě, že se snažíte snížit příjem kofeinu, je pro vás čekanková káva perfektní volbou. Díky své chuti lišící se od kávy pouze oříškovým nádechem (což většina lidí považuje za bonus) můžete bez výčitek uspokojit své chutě na kafe. Navíc každým hrníčkem čekankové kávy uděláte dobře svému tělu. Výborně se může hodit v případě, že večer dotanete chuť na kávu, ale po kofeinu se vám špatně usíná. Jedonuše si uvaříte hrníček čekankového kafe a v noci můžete bez problému usnout.

Pozor na alergické reakce způsobené čekankou

Jako většina věcí ani čekankový sirup bohužel neprospívá všem. Může se stát, že při požití čekanky vás mravenčení v ústecha jiné projevy alergie. V takovém případě pro vás asi bohužel čekanka nebude ideální volbou a měli byste ji bez prodlení přestat používat. Doporučujeme to poté také konzultovat s lékařem, aby jste předešli nějakým nečekaným komplikacím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jiné alternativy kávy

V případě, že patříte mezi ty, kteří mají na čekanku alergie nebo vám nevyhovuje z hinéhu důvodu, ale i přesto chcete snížit příjem kofeinu, nebo vám jednoduše vadí chuť kávy, máme pro vás další alternativy kávy. Ne vždy se musí jednat o její přímou náhražku. V mnoha případech se jedná o nápoj, který si oblíbili lidé pro své vlastnosti a chuť a s kávou nemusí mít skoro nic společného.

Matcha čaj, který je proslulý svou zelenou barvou a zemitou chutí. Jeho benefity při snaze snížit tělesnou hmotnost se velmi rychle rozšířili po internetu a stal se tak velmi populární záležitosí. Je to silný antioxidant a snižuje riziko vysokého krevního tlaku a z tohoto důvodu se začal objevovat i ve zdravých výživách. V případě, že chcete snížit příjem kofeinu pro vás však matcha není tou ideální volbou, jelikož často obsahuje ještě více kofeinu, než je v normální kávě.

Zlaté mléko je perfektní volbou pro ty, kteří se chtějí zbavit závislosti na kofeinu. Je to směs nejčastěji zázvoru, kurkumy, skořice a černého pepře. Tato kombinace je obzvlášť prospěšná pro tělo, jelikož zázvor je dobrý podpůrce imunity, kurkuma působí protizánětlivě a nejlépe se svtřebává s pepřem a skořice má nejen výbornou chuť, ale také pomáhá ředit krev. Je to perfektní způsob jak ráno nastartovat tělo.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články