Běžně dostupné a levné potraviny, které pročistí tělo lépe než léky

V jednoduchosti je síla. A to platí, i když jde o naše zdraví. Všechny možné moderní přípravky a léky sice mohou být užitečné, ale jako prevence jsou nejlepší osvědčené metody – tedy i zdravá strava.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Strava by měla být pestrá, vyvážená, a pokud možno jednoduše upravovaná. Pokud jde o ovoce a zeleninu, až na výjimky typu brambor je nejlepší konzumovat je syrové. U potravin živočišného původu jsou zase nejlepší šetrné formy tepelné úpravy, jako je vaření v parním hrnci. A pokud se těchto rad držíte, uděláte pro své tělo mnohem víc, než kdybyste svůj jídelníček zpestřili různými moderními doplňky stravy. Ty navíc hravě nahradí některé zdánlivě obyčejné superpotraviny.

Exotika není třeba

I když by se z článků v lifestylových magazínech mohlo zdát, že ty nejzdravější a nejkvalitnější potraviny jsou vždy exotické, a díky tomu i drahé, není to pravda. I v českých podmínkách vyrostou skvělé a zdravé potraviny. Řadí se mezi ně třeba česnek, až zázračný všelék s více než čtyřmi stovkami lidskému tělu prospěšných látek. Ty mimo jiné regulují hladinu cholesterolu v krvi, jsou skvělou prevencí žaludečních vředů i některých druhých rakovin a zlepšují prostupnost cév.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kvalitní český česnek

Zdraví prospěšná je i cibule, která je z botanického hlediska česneku příbuzná. Podobně jako česnek, také cibule má silné antibakteriální účinky a její šťáva plná fytoncidů vás ochrání i před mykózami a mikroorganismy. A to i při vnějším užití, ke kterému se nejvíce hodí alkoholické tinktury, tedy cibule louhovaná v lékařském lihu či v Alpě.

Smoothie z červené řepy a jablek

Ale vraťme se zpět k jídlu. Také obyčejná jablka by na vašem stole neměla chybět. Zejména pokud máte potíže se zažíváním – pak by se jedno jablko denně mělo stát základem vašeho jídelníčku. Jablka totiž obsahují pektin a vlákninu s unikátní schopností vázat na sebe toxiny. Ty se díky tomu nemohou vstřebat ve střevech a o něco později přirozenou cestou opustí vaše tělo.

iZdroj fotografie: Pixabay
Červená řepa

Pokud si chystáte různé smoothies, jablka v nich skvěle doplní červená řepa. Pravděpodobně vůbec nejlepší čistič lidského těla jsme si nechali na závěr našeho článku. Díky kombinaci vysokého obsahu vlákniny, mědi, fosforu, vitamínu C a celé řády vzácných kyselin byste červenou řepu měli vzít na milost, pokud vám ji stejně jako řadě jiných Čechů znechutily obědy ve školních jídelnách.

Zdroj: TheHealthy
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články