Bylinka z nebes: Pijte ji 3x denně a zbavíte se cholesterolu

Ačkoli tato bylinka není příliš známá, nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pokud ji budete pít častěji, zbavíte se mnoha problémů.

                   

Zdravotní přínosy brutnáku lékařského se využívají již mnoho staletí v tradiční přírodní medicíně. Rostlina je bohatým zdrojem živin, včetně vitamínu C a tříslovin, přičemž obsahuje důležité organické kyseliny, díky kterým pomáhá léčit nespočet onemocnění a dalších problémů. Abyste z něj vytěžili maximum, stačí si podle lékařky Katherine Marengo připravit jednoduchý nálev, a ten poté pravidelně konzumovat – popřípadě si také můžete zakoupit olej ze semen brutnáku, který lze použít i zevně, například pro odstranění ekzému.  

Brutnák lékařský a lidské zdraví 

Brutnák lékařský je medonosná rostlina z čeledi brutnákovitých, která sice pochází z oblasti Středomoří, ale dnes se pěstuje téměř po celém světě. Daří se mu zejména na slunečných místech a nejvíce roste během letních měsíců – poznáte jej přitom podle krásných modrých květů, štětinatých chloupků, a podle některých také podle vůně čerstvých okurek. Díky těmto charakteristickým rysům si jej nelze splést, což vám také dokáže usnadnit jeho sběr (na ten byste se měli zaměřit během pozdního srpna, ale můžete začít kdykoli během léta). 

Jak přirozeně snižovat hladinu svého cholesterolu

Tato úžasná rostlina si získala své zdravotní přínosy zejména díky účinným látkám, které obsahuje. Jedná se z velké části o vitamín C, třísloviny, cholin, organické kyseliny, saponiny, křemík, slizovité sloučenin, draslík, mangan, měď a železo – tyto sloučeniny mu podle webu Zdravopedia dodávají schopnost působit protizánětlivě, antioxidačně, močopudně, antibakteriálně, sedativně, potopudně či antipyreticky. Jeho zařazení do jídelníčku tak může mít velmi pozitivní vliv na vaše celkové zdraví a zbavit vás řady neduhů. 

Nervy pod lupou iZdroj fotografie: Pxfuel
Brutnák lékařský poskytuje úlevu od napjatých nervů

Připravte si chutný nálev snadno a rychle 

Pokud si chcete připravit zdraví prospěšný nápoj z brutnáku lékařského, nasypte čajovou lžičku nadrobno nasekaných čerstvých listů nebo polévkovou lžíci sušené rostliny do 2,5 decilitrů vařící vody. Nálev vařte pod pokličkou 15 minut a po uplynutí této doby jej přeceďte. Jakmile trochu vychladne, můžete přidat ještě trochu medu na oslazení a elixír si dopřejte alespoň třikrát denně mezi jídly. Jeho pravidelná konzumace vám pomůže vyčistit tepny od cholesterolových usazenin, snížit nervové napětí a zlepšit funkci nadledvinek. 

Skvěle se také nápoj hodí pro ty, kteří trpí dýchacími nebo trávicími problémy či bojují se záněty sliznic. Pomoci vám dokáže již během několika dní, přičemž posílí obranyschopnost vašeho imunitního systému a odstraní veškeré toxiny z vašeho těla, čímž také podpoří zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Látky v této rostlině navíc pomáhají snižovat nadváhu a mohou mít protirakovinné účinky – na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jak se může rakovina zpočátku začít projevovat. Pozor na přetrvávající problémy s trávením a kašel. 

Jsem onkolog a tohle bych dělal, kdyby mi byla diagnostikována rakovina

Další zdravotní přínosy brutnáku 

Brutnák nabízí řadu dalších zdravotních přínosů, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Pokud navíc budete pít nálev z jeho listů pravidelně, může mít na vaše tělo z dlouhodobého hlediska skvělé účinky: 

  • Flavonoidy a kyselina gamma-linolenová vám pomohou snížit zánět v těle.
  • Zejména olej ze semen rostliny podporuje zdraví pleti a může být používán pro její péči.
  • Obsah kyseliny gamma-linolenové může také přispívat k podpoře nervového systému a mít pozitivní vliv na vaši psychickou pohodu.
  • Pravidelná konzumace nálevu z brutnáku pomáhá udržovat hormonální rovnováhu.

Jak se brutnák osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články