Česnek zničí nachlazení, pomůže na cholesterol a pročistí tělo od toxinů

Česnek je známý hlavně jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji se o něm mluví v souvislosti s imunitou a nachlazením. Tím ale jeho léčivý vliv zdaleka nekončí.

i Zdroj fotografie: Seligne / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek se používal v historii léčitelství od nepaměti. Jeho léčivé vlastnosti jsou potvrzeny i vědecky. Dietetička Amy Richter říká, že česnek překypuje vitamínem C, vitamínem B6 a manganem. Najdete v něm i stopové množství dalších důležitých živin, navíc má nízký obsah kalorií a v kuchyni najde široké uplatnění. Ti, kteří mají dobrý žaludek, si mohou dát syrový stroužek klidně jen tak.

1. Česnek pomáhá proti nachlazení

Asi nejznámější účinek česneku je jeho posilující vliv na imunitní systém. Existuje vědecká studie, kdy doplněk stravy s česnekem užívaný každý den, snížil průměrnou délku trvání příznaků nachlazení z pěti dnů na 1,5 dne. Ačkoli pro vyvození závěrů jsou třeba další studie, trápí-li vás nachlazení, česnek rozhodně stojí za vyzkoušení.

2. Česnek snižuje krevní tlak

Látky obsažené v česneku mají významný vliv na snížení vysokého krevního tlaku. Dokonce se ukázalo, že se svým účinkem může rovnat některým lékům na snižování krevního tlaku. Dávky česnekových doplňků stravy ale musí být vysoké, aby se dosáhlo tak markantního účinku. Potřebné množství ke zkrocení krevního tlaku se rovná čtyřem stroužkům česneku denně. Nutno podotknout, že i česnekem se dá předávkovat. Doporučená denní dávka je jeden stroužek. U doplňků stravy čtěte a dodržujte pokyny v příbalové informaci.

3. Vliv česneku na cholesterol

Česnekové doplňky stravy snižují hladinu celkového a LDL cholesterolu, což je ten „zlý“ cholesterol, který způsobuje aterosklerózu, hypertenzi a další nemoci oběhové soustavy. Konzumace česneku nemá vliv na „hodný“ HDL cholesterol. Pokud máte hodnoty cholesterolu vysoké, zařaďte do svého jídelníčku česnek a zkuste si tak vylepšit hladinu cholesterolu jeho pravidelnou konzumací.

Čerstvé paličky česneku v proutěném koši iZdroj fotografie: Pixabay

4. Česneková ochrana před demencí

Česnek v sobě obsahuje mnoho antioxidantů, které vás mohou ochránit před Alzheimerovou chorobou a demencí. Antioxidanty vaše tělo chrání před poškozením a dokonce zpomalují proces stárnutí. Tato ochrana vám zaručí, že se vás bude zdraví držet zuby nehty až do vysokého věku.

5. Detoxikace česnekem

Česnek má úžasné detoxikační účinky. Dokáže odstranit z těla těžké kovy, zároveň přispívá ke zmírnění doprovodných příznaků. V lidovém léčitelství po celém světě se používá při detoxikaci celého organismu, a to jak v podobě směsí ke konzumaci, tak v podobě detoxikačních obkladů, které údajně z těla vytáhnou všechno špatné. Provádění celkové detoxikace ale ve většině případů nebývá potřeba. Tělo si škodlivé látky odstraňuje samo a účinně. Stačí vědět, jak své tělo v detoxikaci podpořit.

Dokážete sníst samotný stroužek česneku jen tak? Nebo se mu vyhýbáte úplně?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články