Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení

Na kašel si dejte lžičku medu. Při nachlazení si dejte lžičku medu do čaje. Na podporu imunity jezte med. A dejte si ho ještě i při dalších potížích. Skutečně pomůže.

i Zdroj fotografie: Zaereth / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Med patří k nejsilnějším přírodním lékům, který lidstvo zná už po tisíciletí. Staří Řekové uctívali med jako pokrm bohů, měl dokonce velkou roli při náboženských obřadech. Za celá staletí se mu dostalo mnoho přezdívek, které souvisely s jeho jedinečnými účinky na zdraví. Dietetička Kim Chin zdůrazňuje, že ačkoli jsou známé hlavně účinky medu založené na jeho konzumaci, může se používat také zevně.

Co nabízí med

Med obsahuje směs cukrů, vody a dalších složek. Velmi závisí na směsi květin, které včely navštívily. Dále se jeho složení liší podle místa, období a jednotlivých včelstev. Obecně se dá říct, že med má nízký glykemický index a typicky obsahuje řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Je bohatý na antioxidanty, aromatické látky, enzymy a aminokyseliny. Obsahuje samozřejmě také pyl, který může zkomplikovat konzumaci medu alergikům.

Nachlazení a další řada využití medu

Hlavní a nejznámější použití medu je při nachlazení. Lžička medu do čaje nebo lžička medu proti kašli jen tak jsou oblíbené lidové metody, jak se rychle zotavit. A dá se říct, že úspěšně fungují po mnoho let. Med pomáhá při infekcích dýchacích cest hlavně tím, že působí proti bakteriím. Pomáhá uvolňovat hleny, podporuje vykašlávání a zároveň tlumí dráždivý kašel u dětí. Léčbou respiračních onemocnění to ale zdaleka nekončí.

Med pomůže také:

  • pro povzbuzení chuti k jídlu
  • při léčbě chudokrevnosti
  • ke snížení cholesterolu
  • při nespavosti a únavě
  • ke snížení vysokého tlaku
  • pro zpomalení stárnutí
  • při ošetřování popálenin a vředů na kůži
Sklenice medu s opřenou naběračkou na med iZdroj fotografie: Freepik

Med jako součást kosmetických triků

Med se hodí nejen k ošetřování ran, ale také k použití v kosmetice. Účinné látky z medu mají regenerační, antiseptické a antibakteriální účinky na pleť. Stačí nanést samotný med na kůži nebo na popraskané rty, abyste si ověřili, že skutečně funguje. Med se dá použít také na vlasy, většinou ve směsi s dalšími přísadami.

Jak med správně používat

Denní dávka medu se pohybuje kolem 3-4 čajových lžiček. Med je bezpečný pro děti i dospělé i ve větším množství, než je doporučená denní dávka. Vyhněte se ovšem podávání medu u dětí do 1 roku věku. Menší dávky se doporučují také lidem s problémy se srdcem a ledvinami a těhotným ženám. Nedoporučuje se alergikům, kteří jsou citliví na pyl.

Na jaké zdravotní potíže používáte med vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články