Nejlepší přírodní antibiotikum: Těmto 2 surovinám se nemohou prášky vyrovnat

Je zajímavé, že účinky česneku a včelích produktů znali naši předkové už po tisíce let a běžně je používali pro léčbu nemocí i jako preventivní opatření proti infekcím. Zkuste je i vy.

Nemocný muž nedůvěřivě hledící na plato prášků ve své ruce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Když se řekne „antibiotika“, každý si hned představí pilulky předepsané od lékaře. Není to ale tak docela jednoznačně pravda. Látky s antibiotickými účinky se přirozeně vyskytují v zelenině, ovoci a dalších přírodních látkách. Mezi nimi je například med a včelí produkty, které jsou proslulé svou léčivou silou. Existují dvě nejsilnější přírodní antibiotika, na která byste během zimy neměli zapomínat.

Česnek – lék a podpora imunity číslo jedna

Česnek obsahuje látky, které dokážou porazit viry i bakterie. Mezi posilovači imunity nemá česnek konkurenci. Web Healthline také dokládá, že česnek obsahuje velké množství přírodních antioxidantů a vitamínů, hlavně vitamíny A, B, C a E. Česnek kromě stimulace imunitního systému pomáhá předcházet krevním sraženinám, protože pomáhá ředit krev, snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak. O tom, že česnek dokáže ochránit před infekcemi, naše redakce již psala.

Pohled na pracující včely iZdroj fotografie: Pixabay
Včelí produkty mají úžasné léčivé účinky. Važte si pracovitých včel.

Propolis – dar od včel

Propolis je pryskyřičná látka lepivé konzistence, kterou včely používají pro ochranu úlu před bakteriemi, viry, plísněmi a některými parazity. Lidové léčitelství ho využívá po tisíciletí, jeho protizánětlivé a hojivé účinky využívá dnes i kosmetický průmysl. Propolis mohou užívat děti, dospělí i starší osoby bez obav z vedlejších účinků. Pouze lidé alergičtí na včelí bodnutí by měli být opatrní.

Dietetička Jerlyn Jones doporučuje propolis pro podporu imunity, k hojení ran, proti herpes virům a pro zdraví dutiny ústní. Rovněž zdůrazňuje, že podle studie z roku 2021 by mohl propolis být užitečnou doplňkovou léčbou při rakovině. Jak jsme upozorňovali na našem webu JakZdravě, propolis je velmi užitečný, ale ne za každou cenu.

Domácí propolisová tinktura: Přírodní všelék, který zahojí vše od malých ranek přes odřeniny až po odolné opary

Mateří kašička – včelí produkt, který stojí za to

Mateří kašičku včely vyrábí pro svou královnu. U lidí dokáže zlepšovat imunitu, přispět ke správné funkci imunity obecně, pomáhá při fyzické i psychické únavě a může ulevit při menopauze a menstruaci. Obsahuje velké množství antioxidantů, takže chrání buňky a zpomaluje proces stárnutí. Poradí si s bakteriemi, plísněmi i viry. Z vitamínů je bohatá na řadu vitamínů B, hlavně na kyselinu pantotenovou (B5), která působí proti stresu.

Čím budete letos podporovat svou imunitu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články