Domácí léčba propolisem může být velmi účinná při mnoha zdravotních problémech. Nevyplatí se ale za každou cenu

Propolis patří k nejsilnějším přírodním lékům s úžasnými hojivými účinky. Nedá se používat na všechno, ale v některých případech vám vytrhne trn z paty.

Propolisové i Zdroj fotografie: Darsie / Creative Commons / CC0
                   

Propolis má mnoho cenných účinků. Využít ho můžete jako domácí podpůrnou léčbu při mnoha onemocněních. Existují ale situace, kdy je třeba mít se na pozoru, i když Debra Rose Wilson, zdravotní sestra a lektorka, říká, že propolis je velmi dobře snášen. Alergie jsou vzácné. Pokud se ale objeví, o to jsou závažnější. Pokud si nejste jisti, poraďte se před samoléčbou s lékařem nebo lékárníkem.

Kde se bere propolis

Propolis je lepkavá látka, kterou produkují včely. Říká se mu také včelí tmel, kterým si včely opravují trhliny ve stěnách úlu. Vnitřek úlu, kde včely žijí, je potažen vrstvou propolisu, který působí jako dezinfekce. Dokonce velká vrstva propolisu dokáže zabránit rozkladu mrtvých těl drobných živočichů, které se včelám nepodaří z úlu odstranit.

Propolis svým složením patří k nejúčinnějším přírodním antibiotikům. Obsahuje flavonoidy a kyselinu ferulovou, enzymy, vitamíny B1, B2, B6, C, E a minerály. Vypadá jako všestranný pomocník pro lidský organismus. Jeho využití je skutečně široké, nejde však používat slepě jako všelék.

Kdy vám propolis pomůže

Propolis výrazně zkracuje dobu hojení ran, modřin, aftů a poranění v dutině ústní. Urychluje hojení a tiší bolest po extrakci zubu. Poradí si s vyrážkami, ale dejte pozor na alergii. Pomůže vám také při nachlazení. Funguje jako přírodní antibiotikum a zároveň posiluje imunitní systém, proto se dává do pastilek proti bolesti v krku. Poradí si jak s bakteriemi, tak s viry a plísněmi. Jedna studie dokonce prokázala, že propolis pomáhá při léčbě rakoviny.

iZdroj fotografie: Freepik

Propolis a nežádoucí účinky

Propolis má široký záběr účinků, ale nehodí se v každém případě. Především se nedoporučuje jeho výhradní použití v případě vážné nemoci. Léčivé přípravky s propolisem jsou běžně dostupné, přesto léčbu neuspěchejte. Vyhledejte si zkušenosti ostatní lidí, kteří řešili podobný problém. Než propolis aplikujete, otestujte si, zda na něj nemáte alergii. První den užijte jen zlomek předepsané dávky. Neobjeví-li se žádné nežádoucí účinky, můžete postupně zvyšovat dávku na předepsanou hodnotu. Při aplikaci na kůži alergii nepřehlédnete.

Domácí recepty z propolisu

Z propolisu si můžete připravit nápoj, balzám nebo tinkturu podle lidových receptů. Nebo se poraďte v lékárně. Přípravky s propolisem jsou volně prodejné.

Nápoj

Nápoj z propolisu vám pomůže při bolestech v krku, nachlazení, angíně nebo, podle některých zkušeností, jako vyprošťovák na kocovinu. Vyjměte z mrazáku 10-20 gramů propolisu a rozdrťte ho na prášek. Smíchejte s litrem 50-52 % brandy, přidejte lžíci skořice a trochu hřebíčku. Nechte 6-8 dní v lednici, přefiltrujte a můžete užívat. Rozhodně neřeďte vodou.

iZdroj fotografie: Freepik

Balzám

Na bolesti zad, páteře a kotníků vám pomůže balzám z propolisu. Zmírňuje revmatické potíže, křečové žíly a plísňová onemocnění. Balzám připravíte z 300 gramů mletého propolisu a jednoho litru 96 % alkoholu. Protřepejte, přefiltrujte a odpařte alkohol zahříváním na 25-30 °C. Měla by vám vzniknout konzistence medu. Tento jemný propolis (2-4 dkg) smíchejte s 500 gramy vazelíny a dvěma lžícemi kafru.

Tinktura

Tinktura z propolisu se doporučuje při zánětlivých onemocněních, bakteriálních a plísňových infekcích. Budete na ni potřebovat 200 gramů propolisu a jeden litr 80 % lihu. Smíchejte a nechte 6-8 dní odležet. Poté lze použít například jako kloktadlo.

Na které potíže vám pomohl právě propolis?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články