Dvě vejce denně udělají s vaším tělem divy. Zprovozní imunitní systém, vzpruží pleť a přispějí i ostrému vidění - JakZdravě.cz

Dvě vejce denně udělají s vaším tělem divy. Zprovozní imunitní systém, vzpruží pleť a přispějí i ostrému vidění

Vajíčka byla dlouhé roky démonizovaná a zdravému jídelníčku téměř zapovězená. Mýty o neblahém vlivem na hladinu cholesterolu však jsou již pryč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud existují potraviny, které si prošly dobrým i špatným obdobím, jsou to bezesporu vejce. Nehodila se pro dietní plány, zvyšovala hladinu cholesterolu, byla tučná a nezdravá. V krajním případě se konzumoval jen bílek, žloutek se milosti nedočkal. Informační embargo naštěstí pominulo a dnes není tajemstvím, že vejce jsou zdraví prospěšná, výživná, energeticky hodnotná a vhodná pro každodenní konzumaci.
Ideální společník ke každému jídlu

Vajíčka mají nutričně nejvyváženější obsah prospěšných látek, minerálů a vitamínů včetně bílkovin vhodných při redukční dietě nebo naopak budování svalové hmoty. Jsou snadno stravitelná, bílek je prostý kalorií a žloutek obsahuje jen zdravé tuky. Skvěle doplní krémovou polévku i jednoduchý salát ze zelí a mrkve. Chuťově jsou neutrální a v pokrmech neruší, zároveň ale dodávají potřebnou dávku zdraví a energie.


iZdroj fotografie: Unsplash

Záchrana imunitního systému

Ne vždy je možné dodat tělu dostatek vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny. Obzvláště složité je to v období chřipek a nachlazení. Je prokázáno, že dvě vejce denně díky svému složení posílí imunitní systém a vytvoří v lidském organismu ochrannou bariéru před viry, bakteriemi a infekcemi. Jedno vejce navíc obsahuje téměř čtvrtinu doporučeného denního množství prospěšného selenu. Ten je pro člověka nepostradatelný a kromě vajec jej může získat z para ořechů, ryb nebo špenátu.

Vejce pro krásnou pleť

Na omak je vejce sametově hladké a stejného efektu se po jeho konzumaci dostává i pokožce. Díky obsaženým vitamínům a především vzácným aminokyselinám se pleť rychle vypne a zmizí nevýrazné vrásky. Dochází k regeneraci kožních buněk a tvorbě nových. Je to účinný prostředek v boji proti stárnutí. Důležitý je i obsah vitamínu D. Nároky na něj se s věkem zvyšují a vejce je umí hravě splnit.


iZdroj fotografie: Unsplash

Co zaostává, to vejce vzpruží

Vejce nejsou zdaleka jen o hladině cholesterolu a rychlé energii po fyzickém výkonu. Obsažený cholin zlepšuje paměť a zrychluje reakce. Lutein pomáhá udržovat jasné a ostré vidění. Vitamín D se stará o acidobazickou rovnováhu v kostech a v ústech a předchází depresivním stavům. Vápník dodává sílu kosternímu systému a mírní projevy osteoporózy. Na to, že má vejce velikost dětské pěstičky, toho zvládá více než dost.

Zdroj: Australian Eggs

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů